MENU
zdravy-zivot

Rakovina pankreasu: 11 príznakov, ktoré môžete prehliadať

Sú príznaky, ktoré na rakovinu pankreasu upozornia.

Súvisiace témy

Zdravý život

Rakovina pankreasu: 11 príznakov, ktoré môžete prehliadať

Rakovina pankreasu je dlho bezpríznaková a je často diagnostikovaná až v pokročilom štádiu, čo sťažuje jej liečbu. Určité príznaky však môžu upozorniť a pomôcť odhaliť chorobu skôr, než bude neskoro. Aké to sú?

Rakovina pankreasu je našťastie pomerne zriedkavá, predstavuje 3 % všetkých druhov rakoviny, no je obzvlášť obávaná, pretože je často diagnostikovaná tak neskoro, že medicína už nedokáže účinne pomôcť. Nádor, ktorý vo svojich počiatkoch nespôsobuje žiadne príznaky, môže teda spôsobiť smrť v relatívne krátkom čase.

Je však 11 príznakov, ktoré môžu pomôcť odhaliť túto rakovinu už v ranom štádiu, a tak zvýšiť šance na prežitie.

1. Nevysvetliteľná únava

Ak sa po celých 8 hodinách spánku cítite unavení, navštívte svojho lekára. Môže ísť o maličkosť, no nemusí!

2. Bolesť chrbta

Tupá bolesť v oblasti žalúdka môže naznačovať, že na pankrease môže byť nádor. Niekedy sa bolesť môže rozšíriť do chrbta, pretože nádor tlačí na chrbticu. Táto bolesť naberá na intenzite po jedle. Ide o jeden z varovných signálov, ktorý sa veľmi často prehliada.

3. Žltačka

Žltačka je spôsobená nahromadením bilirubínu: žlče vytvorenej v pečeni, ktorá bežne vychádza stolicou. Rakovina pankreasu, ktorá sa šíri do pečene, môže spôsobiť žltačku. Zožltnutie kože a očných bielkov by na to malo upozorniť.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor