MENU
zdravy-zivot

Vysoký tlak vyvolávajú aj maličkosti. Toto je 11 nenápadných vinníkov

Ak vás čísla na tlakomery netešia, hľadajte vinníka.
Zdravý život

Vysoký tlak vyvolávajú aj maličkosti. Toto je 11 nenápadných vinníkov

Máte tlak ako na hojdačke? Nech sa akokoľvek snažíte, čísla na tlakomere sú stále vysoké? Možno vás zaskočí, čo všetko vám ho dokáže zvyšovať.

Chcete si udržať tlak v zdravej miere? Určite ste už počuli o tom, že si treba strážiť množstvo prijatej soli za deň. Soľ však nie je jediný vinník, ktorý zvyšuje krvný tlak. Často sú to pritom maličkosti, ktorým nevenujete pozornosť a nespájate si ich s tlakom. Pritom jeho zvýšené hodnoty pri dlhodobom pôsobení môžu spôsobiť vážne srdcovo-cievne problémy. Čomu by ste sa mali vyhnúť? Budete prekvapení!

Málo draslíka

Obličky potrebujú rovnováhu sodíka a draslíka, aby udržali správne množstvo tekutiny v krvi. Takže aj keď jete potraviny s nízkym obsahom soli, môžete mať naďalej vysoký krvný tlak, a to v prípade, že zároveň nekonzumujete dostatok ovocia, zeleniny, strukovín, mliečnych výrobkov alebo rýb. Hoci si myslíte, že banány sú najlepším zdrojom draslíka, dajte šancu aj ďalším potravinám, napríklad brokolici, špenátu, listovej zelenine, paradajkám, marhuliam alebo sušenému ovociu.

Pokračovať Ďalej (1/11)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia