MENU
zdravy-zivot

Suchý kašeľ? Prvú pomoc máte doma! 11 rád, po ktorých sa vám uľaví

KAŠEĽ: . Krvný obeh ich najprv zanesie do pečene a cez srdce sa dostanú až do pľúc. Možno preto vás stále trápi vlhký kašeľ. Ak hlieny vykašlete do vreckovky, môžete tenké červy uvidieť priamo tam.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Suchý kašeľ? Prvú pomoc máte doma! 11 rád, po ktorých sa vám uľaví

Už dlhšie vás trápi suchý kašeľ a vy si s ním neviete dať rady? Vyskúšajte pár tipov z domácej lekárne. Tieto vám pomôžu.

Pri problémoch so suchým kašľom nemusíte okamžite bežať k lekárovi. Existuje mnoho domácich receptov, ktoré skutočne fungujú a ani vás nebudú toľko stáť ako lieky z lekárne. Liečba je jednoduchá, samozrejme, ak nemáte okrem kašľa ešte ďalšie príznaky choroby.

Suchý kašeľ nás postihuje najčastejšie počas noci, čo dosť sťažuje spánok. Hlavne u detí je to naozaj nepríjemné. Príznakmi suchého kašľu sú bolesť hrdla, pocit podráždenia či škriabanie v krku. Ak vás trápia tieto problémy, máme pre vás 11 receptov, ktoré vám ich pomôžu vyriešiť.

1. Domáci sirup

Vložte do sklenenej nádoby kúsky citróna a zázvoru. Zalejte ich medom tak, aby všetky kúsky ním boli úplne prekryté. Nádobu dobre uzavrite a umiestnite do chladničky, až kým sa z toho nevytvorí akoby želatína. Konzumujte to tak, že jednu čajovú lyžičku medového sirupu pridáte do pohára teplej vody a vypijete. Môžete to jesť aj priamo z lyžičky. Užívajte niekoľkokrát denne až dovtedy, kým sa príznaky suchého kašľa nezlepšia.Vložte do sklenenej nádoby kúsky citróna a zázvoru. Zalejte ich medom tak, aby všetky kúsky ním boli úplne prekryté. Nádobu dobre uzavrite a umiestnite do chladničky, až kým sa z toho nevytvorí akoby želatína. Konzumujte to tak, že jednu čajovú lyžičku medového sirupu pridáte do pohára teplej vody a vypijete. Môžete to jesť aj priamo z lyžičky. Užívajte niekoľkokrát denne až dovtedy, kým sa príznaky suchého kašľa nezlepšia.
Zdroj: Shutterstock

Vložte do sklenenej nádoby kúsky citróna a zázvoru. Zalejte ich medom tak, aby všetky kúsky ním boli úplne prekryté. Nádobu dobre uzavrite a umiestnite do chladničky, až kým sa z toho nevytvorí akoby želatína. Konzumujte to tak, že jednu čajovú lyžičku medového sirupu pridáte do pohára teplej vody a vypijete. Môžete to jesť aj priamo z lyžičky. Užívajte niekoľkokrát denne až dovtedy, kým sa príznaky suchého kašľa nezlepšia.

Ďalšie recepty►►►

Pokračovať Ďalej (1/11)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor