Suchý kašeľ? Prvú pomoc máte doma! 11 rád, po ktorých sa vám uľaví
20. 11. 2020, 14:01 (aktualizované: 15. 7. 2024, 20:46)

Zdroj: Shutterstock
Ak vás už dlhšie trápi suchý kašeľ a vy si s ním neviete rady, vyskúšajte pár tipov z domácej lekárne. Tieto vám pomôžu.
Pri problémoch so suchým kašľom nemusíte okamžite bežať k lekárovi. Existuje mnoho domácich receptov, ktoré skutočne fungujú a ani vás nebudú toľko stáť ako lieky z lekárne. Liečba je jednoduchá, samozrejme, ak nemáte okrem kašľa ešte ďalšie príznaky choroby.
Suchý kašeľ nás postihuje najčastejšie počas noci, čo dosť sťažuje spánok. Hlavne u detí je to naozaj nepríjemné. Príznakmi suchého kašľu sú bolesť hrdla, pocit podráždenia či škriabanie v krku. Ak vás trápia tieto problémy, máme pre vás 11 receptov, ktoré vám ich pomôžu vyriešiť.
1. Domáci sirup
Vložte do sklenenej nádoby kúsky citróna a zázvoru. Zalejte ich medom tak, aby všetky kúsky ním boli úplne prekryté. Nádobu dobre uzavrite a umiestnite do chladničky, až kým sa z toho nevytvorí akoby želatína. Konzumujte to tak, že jednu čajovú lyžičku medového sirupu pridáte do pohára teplej vody a vypijete. Môžete to jesť aj priamo z lyžičky. Užívajte niekoľkokrát denne až dovtedy, kým sa príznaky suchého kašľa nezlepšia.
Ďalšie recepty►►►
2. Banány a med
Zdroj: Shutterstock
Jednoduchý recept, ktorý vám pomôže zbaviť sa kašľa.
Potrebujete:
- 2 zrelé banány
- 2 lyžice medu
- 400 ml vriacej vody
Postup:
Olúpte si banány a potom ich roztlačte na kašu. Dajte ich do hrnca a zalejte vriacou vodou. Zmes dobre premiešajte a nechajte pol hodiny vychladnúť, potom pridajte med. Opäť všetko premiešajte a môžete piť. Užívajte 100 ml tohto nápoja 4-krát denne po dobu 5 dní.
3. Bazový čaj
Ak ste si v lete nazbierali bazu, usušili a odložili, v zime vás zachráni pred nejednou chorobou. Môžete si ju kombinovať s lipovými kvetmi, čaj z nich vám pomôže aj pri nepríjemnom suchom kašli. Stačí za hrsť sušených kvetov, ktoré zalejte pol litrom vriacej vody. Nechajte lúhovať a po 10 minútach preceďte. Ak by ste chceli čaj ešte trošku vylepšiť, pridajte doň 3 - 5 najemno nakrájaných koliesok zázvoru.
Bazu nikdy nekonzumujte v surovom stave. Obsahuje látku, ktorá vám môže uškodiť, ak nie je tepelne upravená.
4. Odvar z ľanových semienok
Na jeho prípravu potrebujete pohár vody a 3 polievkové lyžice ľanových semienok. Varte ich približne 5 minút. Po dovarení nechajte vychladnúť, pridajte trochu čerstvej citrónovej šťavy, 1 polievkovú lyžicu medu. Dobre to premiešajte a potom vypite. Odvar užívajte 3-krát denne.
5. Prášok z kurkumy
Vynikajúcim pomocníkom proti kašeľu je aj kurkuma. Ak máte doma čerstvý koreň kurkumy opečte ho a rozdrvte. Vďaka tomu získate prášok, ktorý je potrebné užívať každý deň dvakrát. Najlepšie ráno a večer, približne 3 grami.
6. Tymiánový krém
Okrem rôznych odvarov a sirupov je v boji proti suchému kašľu skvelý aj tymiánový krém. Natierať by ste si ho mali na hrudník a chrbát. Aplikujte si ho pravidlene napríklad pred spaním. Veľmi pomáha a výborne zaberá aj u detí.
7. Anízový odvar
Zdroj: Shutterstock
7. Anízový odvar Pridajte zopár podrvených anízových semienok do pohára s vriacou vodou, prikryte pokrývkou na pár minút a nechajte vylúhovať. Potom vodu sceďte a vypite ju, kým je ešte teplá.
Pridajte zopár podrvených anízových semienok do pohára s vriacou vodou, prikryte pokrývkou na pár minút a nechajte vylúhovať. Potom vodu sceďte a vypite ju, kým je ešte teplá.
8. Šťava s medom
Jednoduchá a tak účinná! Potrebujete na ňu len 2 ingrediencie, ktoré máte určite doma. Zmiešajte rovnaké diely zázvorovej šťavy a medu a pite túto zmes 2-3 krát za deň dovtedy, pokiaľ kašeľ neustúpi.
9. Cibuľový sirup
Stará, ale overená klasika je cibuľový sirup. Na jeho prípravu potrebujete 1 lyžičku surovej cibuľovej šťavy a 1 lyžičku medu, ktoré spolu zmiešajte a nechajte odstáť na 3 až 4 hodiny. Tento jednoduchých a účinných domáci liek užívajte už pri prvých príznakoch kašľa.
10. Majoránka
V boji proti kašľu je výborná aj majoránka. Odvar z nej by ste mali piť 2 týždne. Do 3 dcl vody primiešajte 1 lyžičku majoránky. Pite trikrát denne po jedle. K tomu na priedušky natierajte bravčovú masť aspoň 5 nocí.
11. Olivový olej
Veľkým pomocníkom je aj olivový olej. Dvakrát za deň si doprajte vždy pred jedlom 1 lyžičku extra panenského olivového oleja. Vďaka tejo "medicíne" by vám mal kašeľ po čase ustúpiť.