MENU
zdravy-zivot

10 vecí, ktoré sa stanú, keď sedíte v práci 8 hodín. Trojka naháňa najväčší strach!

Ste ako prikovaní k stoličke? Tak pozor, v tele sa dejú veci!
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

10 vecí, ktoré sa stanú, keď sedíte v práci 8 hodín. Trojka naháňa najväčší strach!

Sedenie je pre vás prirodzené, nie však pre vaše telo. Viete, prečo by ste si mali dávať pozor na zlé návyky pri kancelárskom spôsobe života?

Presedieť takmer celý deň nie je nič výnimočné. Sedavé zamestnanie vás pripútalo k stoličke, a tak množstvo pohybu počas pracovného času sa znížil na minimum. Bežne presedíte viac ako osem hodín denne, pritom vaše telo je fyziologicky stavané na pohyb. Naši dávni predkovia prešli aj 30 kilometrov denne.

Svetová zdravotnícka organizácia dnes odporúča miernejší limit, no pre nás ešte stále náročný na dosiahnutie. Denne by ste totiž mali prejsť 10 000 krokov, čo je podľa odhadov 6 - 8 kilometrov. V skutočnosti prejdete asi polovicu alebo len tretinu z toho.

Na vine je sedavý spôsob života. Lenže pozor, keď ste dlho bez pohybu, v tele sa začnú diať zmeny. Dlhodobé sedenie môže mať škodlivé účinky na zdravie tela, v extrémnych prípadoch je aj život ohrozujúce. Vedeli ste, že osem hodín na stoličke zvyšuje riziko úmrtia až o tretinu? Pritom stačí hodina pohybu denne a robiť si prestávky počas práce, a následky nezdravého pracovného nasadenia viete zásadne eliminovať.

Zistite, čo sa deje, keď presedíte deň a aké problémy v tele to spôsobuje. Čítajte na ďalších stranách ►►►

Pokračovať Ďalej (1/11)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor