MENU
zdravy-zivot

10 vecí, ktoré majú štíhli ľudia vždy v chladničke. A čo vy?

Perfektná postava vyžaduje správnu kombináciu spaľovačov tukov a štartovačov metabolizmu.
Zdravý život

10 vecí, ktoré majú štíhli ľudia vždy v chladničke. A čo vy?

Niekto má jednoducho dobré gény a nepotrebuje spraviť nič, aby vyzeral skvelo. Ostatní si svoju štíhlosť vyjedli. Spoznajte, čo im doma nikdy nesmie chýbať.

Len som si trochu zobla. Uchýlili ste sa už k podobnej výhovorke? Je to najčastejšie klamstvo každej ženy, ktorá zmastí kopcom naložený tanier, hoci chcela držať diétu. Obhajujú sa ňou tiež dámy, keď vypracú polovicu chladničky, ktorej zásoby mali vydržať štvorčlennej rodine ešte na tri dni. Štíhli ľudia majú niečo spoločné. V ich chladničke nenájdete prerastený bôčik, ani veterníky a krémeše.

Čo majú štíhli ľudia v chladničke? ►►►

Vajíčka 

Áno, je pravda, že vaječné žĺtky obsahujú cholesterol. Ale ak sa nimi neprejedáte, hladinu takzvaného zlého cholesterolu v krvi zdvihnú len minimálne. Vedci tvrdia, že zdravý človek môže jesť až 6 vajec týždenne a svojmu srdcu neublíži. 

Hoci jednu tretinu vaječných tukov tvoria nasýtené mastné kyseliny, zvyšné dve tretiny sú dôležité nenasýtené kyseliny. Z nich kedysi časť tvorili dokonca omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Sliepky ich získavali zo zdravej zelene, ktorú slobodne zobali v záhradách. V klietkových chovoch takúto možnosť nemajú, preto vajcia z veľkochovov tie najcennejšie kyseliny stratili. Ak však investujete do biovajec od voľne chovaných sliepok, zásobíte sa aj tými najlepšími tukmi.     Hoci jednu tretinu vaječných tukov tvoria nasýtené mastné kyseliny, zvyšné dve tretiny sú dôležité nenasýtené kyseliny. Z nich kedysi časť tvorili dokonca omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Sliepky ich získavali zo zdravej zelene, ktorú slobodne zobali v záhradách. V klietkových chovoch takúto možnosť nemajú, preto vajcia z veľkochovov tie najcennejšie kyseliny stratili. Ak však investujete do biovajec od voľne chovaných sliepok, zásobíte sa aj tými najlepšími tukmi.
Hoci jednu tretinu vaječných tukov tvoria nasýtené mastné kyseliny, zvyšné dve tretiny sú dôležité nenasýtené kyseliny. Z nich kedysi časť tvorili dokonca omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Sliepky ich získavali zo zdravej zelene, ktorú slobodne zobali v záhradách. V klietkových chovoch takúto možnosť nemajú, preto vajcia z veľkochovov tie najcennejšie kyseliny stratili. Ak však investujete do biovajec od voľne chovaných sliepok, zásobíte sa aj tými najlepšími tukmi.
Zdroj: Shutterstock.com

Vajcia sú vynikajúcim zdrojom bielkovín, vitamínov A, B, D, a K, železa, fosforu aj zinku. Okrem toho obsahujú cenné pigmenty s antioxidačnými účinkami, ako napríklad luteín, ktoré sú dôležité ako prevencia pred degeneratívnymi procesmi v oku.  

Potrebujete tie z voľného chovu!
A nakoniec, ani tuky nie sú na zahodenie. Hoci jednu tretinu vaječných tukov tvoria nasýtené mastné kyseliny, zvyšné dve tretiny sú dôležité nenasýtené kyseliny. Z nich kedysi časť tvorili dokonca omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Sliepky ich získavali zo zdravej zelene, ktorú slobodne zobali v záhradách. V klietkových chovoch takúto možnosť nemajú, preto vajcia z veľkochovov tie najcennejšie kyseliny stratili. Ak však investujete do biovajec od voľne chovaných sliepok, zásobíte sa aj tými najlepšími tukmi.      

Pokračovať Ďalej (1/10)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je možné dosiahnuť belosť zubov bez invazívnych zákrokov?

S touto otázkou sa stretávam pomerne často. Trvalé zuby sú prirodzene žltšie ako mliečne zúbky, no keď máte pocit, že zožltli postupne, môže ísť o povrchový pigment spôsobený stravou, či nápojmi, ktoré zuby trošku zafarbia. U detičiek za to môžu najčastejšie čaje alebo ovocie. Tento problém sa dá jednoducho vyriešiť návštevou dentálnej hygieny, kde hygienička bezbolestne dcérke zúbky vyleští, prípadne vypieskuje. 

čítať viac

Je vhodné odstraňovať aj mnohopočetné lipómy po celom tele?

Lipómy sú benígne ochorenie charakterizované pomnožením tukového tkaniva v podkožnom tuku. Nezasahujú do kože ani do hlbších štruktúr. Najčastejšou príčinou vzniku je autozomálne dominantné genetické ochorenie na chromozóme 12q15. Existujú však viaceré formy. Hlavným problémom, prečo prichádzajú pacienti a chcú lipóm odstrániť je zlý vzhľad, hrče po tele nie sú príjemné. Uzly môžu byť bolestivé a niekedy veľké tukové hrče dokonca bránia pohybu. Vybrať sa odporúča pri všetkých lipómoch, ktoré spôsobujú takéto obtiaže. Lipómy sa odstraňujú vcelku a ich recidíva je nepravdepodobná. Občas býva viac lipómov vedľa seba, a pri ponechaní niektorých sa ochorenie môže vracať. Rez sa robí podľa veľkosti samotného lipómu a predstavuje asi tretinu až polovicu jeho veľkosti. Po výkone teda, samozrejme, ostáva jazva. Alternatívou je laserová liposukcia, ktorá je ako jediná schopná narušiť celistvosť nádorových buniek a odsať ich. Výkon sa robí vždy v lokálnej anestézii. Jazva pri laserovom odstránení je minimálna, ale výkon je ale zdĺhavejší.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia