MENU
zdravy-zivot

10 varovných príznakov cukrovky. Posledný takmer všetci prehliadame

Pri cukrovke telo nedokáže regulovať hladinu cukru v krvi.
Zdravý život

10 varovných príznakov cukrovky. Posledný takmer všetci prehliadame

Podľa štúdie môže COVID-19 poškodiť bunky pankreasu, čo následne vedie k úplne novému druhu cukrovky.

Prudký nárast prípadov diabetu sa zaznamenáva vo všetkých častiach sveta. Odhaduje sa, že diabetom trpí až 450 miliónov ľudí na celom svete a toto ochorenie je zodpovedné za 12 % celosvetových výdavkov na zdravotnú starostlivosť.

Nový typ cukrovky

Následkom covidovej pandémie navyše zrejme vzniká nový typ cukrovky, pre ktorú vedci zatiaľ nemajú vysvetlenie. Koronavírus, ako je známe, spôsobuje množstvo zdravotných problémov od poškodenia pľúc, obličiek, či zhoršenia prebiehajúcich srdcových ochorení. V poslednej dobe však vychádza najavo, že môže rovnako spôsobiť aj náhly nástup cukrovky.

 

Autori štúdie pod vedením Matthiasa Laudesa z University Medical Center Schleswig-Holstein v nemeckom Kieli sa však domnievajú, že k novej a náhlej diagnóze cukrovky by mohla viesť infekcia COVID-19. Beta bunky v pankrease produkujú inzulín, hormón pomáhajúci privádzať cukor z potravín do buniek tela ako palivo. Zároveň obsahujú významný počet takzvaných ACE2 receptorov. Predpokladá sa, že tieto receptory sú miestom, kde sa proteín z koronavírusu viaže na bunky.

Koronavírusová infekcia by tak tieto bunky mohla poškodiť. Podľa doktorky Caroline Messerovej, endokrinologičky z nemocnice Lenox Hill v New Yorku, by to mohlo zodpovedať za nárast cukrovky s negatívnym výsledkom na protilátky typu 1 odkedy svet zachvátila pandémia.

Ak ste po koronavírusovej infekcii a približne po mesiaci sa u vás objavia nové príznaky, zbystrite pozornosť. O ktoré príznaky ide? 

Väčší smäd

Väčší smäd, hoci pijete dosť, môže byť signálom začínajúcej cukrovky.Väčší smäd, hoci pijete dosť, môže byť signálom začínajúcej cukrovky.
Väčší smäd, hoci pijete dosť, môže byť signálom začínajúcej cukrovky.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor