Prudký nárast prípadov diabetu sa zaznamenáva vo všetkých častiach sveta. Odhaduje sa, že diabetom trpí až 450 miliónov ľudí na celom svete a toto ochorenie je zodpovedné za 12 % celosvetových výdavkov na zdravotnú starostlivosť.
Nový typ cukrovky
Následkom covidovej pandémie navyše zrejme vzniká nový typ cukrovky, pre ktorú vedci zatiaľ nemajú vysvetlenie. Koronavírus, ako je známe, spôsobuje množstvo zdravotných problémov od poškodenia pľúc, obličiek, či zhoršenia prebiehajúcich srdcových ochorení. V poslednej dobe však vychádza najavo, že môže rovnako spôsobiť aj náhly nástup cukrovky.
Autori štúdie pod vedením Matthiasa Laudesa z University Medical Center Schleswig-Holstein v nemeckom Kieli sa však domnievajú, že k novej a náhlej diagnóze cukrovky by mohla viesť infekcia COVID-19. Beta bunky v pankrease produkujú inzulín, hormón pomáhajúci privádzať cukor z potravín do buniek tela ako palivo. Zároveň obsahujú významný počet takzvaných ACE2 receptorov. Predpokladá sa, že tieto receptory sú miestom, kde sa proteín z koronavírusu viaže na bunky.
Koronavírusová infekcia by tak tieto bunky mohla poškodiť. Podľa doktorky Caroline Messerovej, endokrinologičky z nemocnice Lenox Hill v New Yorku, by to mohlo zodpovedať za nárast cukrovky s negatívnym výsledkom na protilátky typu 1 odkedy svet zachvátila pandémia.
Ak ste po koronavírusovej infekcii a približne po mesiaci sa u vás objavia nové príznaky, zbystrite pozornosť. O ktoré príznaky ide?