MENU
zdravy-zivot

10 varovných príznakov cukrovky. Posledný takmer všetci prehliadame

Pri cukrovke telo nedokáže regulovať hladinu cukru v krvi.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

10 varovných príznakov cukrovky. Posledný takmer všetci prehliadame

Podľa štúdie môže COVID-19 poškodiť bunky pankreasu, čo následne vedie k úplne novému druhu cukrovky.

Prudký nárast prípadov diabetu sa zaznamenáva vo všetkých častiach sveta. Odhaduje sa, že diabetom trpí až 450 miliónov ľudí na celom svete a toto ochorenie je zodpovedné za 12 % celosvetových výdavkov na zdravotnú starostlivosť.

Nový typ cukrovky

Následkom covidovej pandémie navyše zrejme vzniká nový typ cukrovky, pre ktorú vedci zatiaľ nemajú vysvetlenie. Koronavírus, ako je známe, spôsobuje množstvo zdravotných problémov od poškodenia pľúc, obličiek, či zhoršenia prebiehajúcich srdcových ochorení. V poslednej dobe však vychádza najavo, že môže rovnako spôsobiť aj náhly nástup cukrovky.

 

Autori štúdie pod vedením Matthiasa Laudesa z University Medical Center Schleswig-Holstein v nemeckom Kieli sa však domnievajú, že k novej a náhlej diagnóze cukrovky by mohla viesť infekcia COVID-19. Beta bunky v pankrease produkujú inzulín, hormón pomáhajúci privádzať cukor z potravín do buniek tela ako palivo. Zároveň obsahujú významný počet takzvaných ACE2 receptorov. Predpokladá sa, že tieto receptory sú miestom, kde sa proteín z koronavírusu viaže na bunky.

Koronavírusová infekcia by tak tieto bunky mohla poškodiť. Podľa doktorky Caroline Messerovej, endokrinologičky z nemocnice Lenox Hill v New Yorku, by to mohlo zodpovedať za nárast cukrovky s negatívnym výsledkom na protilátky typu 1 odkedy svet zachvátila pandémia.

Ak ste po koronavírusovej infekcii a približne po mesiaci sa u vás objavia nové príznaky, zbystrite pozornosť. O ktoré príznaky ide? 

Väčší smäd

Väčší smäd, hoci pijete dosť, môže byť signálom začínajúcej cukrovky.Väčší smäd, hoci pijete dosť, môže byť signálom začínajúcej cukrovky.
Väčší smäd, hoci pijete dosť, môže byť signálom začínajúcej cukrovky.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor