MENU
zdravy-zivot

Najlacnejší LIEK proti mŕtvici i rakovine: Bez námahy o 70% zníži riziko

Image,Of,Cheery,Middle-aged,Woman,Showing,Thumb,Up,And,Taking
Zdravý život

Najlacnejší LIEK proti mŕtvici i rakovine: Bez námahy o 70% zníži riziko

Ak máte sedavé zamestnanie, toľko zrejme za deň nemáte šancu nachodiť. Dobrá správa je, že vlastne netreba.

Odrádza vás denne presunúť sa pešo vyše šesť kilometrov, aby ste dosiahli hranicu omieľaných desaťtisíc krokov denne k zdraviu i k štíhlej postave? Nie je to nutné. Ako prevencia srdcovo-cievnych chorôb i rakoviny stačí spraviť toho o niečo menej. 

Odborníci z univerzity v americkom štáte Massachusetts v štúdii jedenásť rokov analyzovali životný štýl 2100 dospelých vo veku od 38 do 50 rokov. Každý z nich nosil počas jedného roka pri sebe krokomer. Výsledky vedcov však pomerne prekvapili. O tom, že chôdza a minimalizácia sedenia zdraviu výdatne prospieva sa vie dávno. No ukázalo sa, že denne toho nemusíte nachodiť ako krováci, stačí aj „civilných" 7-tisíc krokov.To je necelých päť kilometrov, čo je už počas pracovného dňa, ktorý si musíte aspoň sčasti tak či tak odsedieť, zvládnuteľnejšie. 

Stačí pomalá chôdza

V štúdii uverejnenej v JAMA Cardiology vysvitlo, že ak účastníci denne dosiahli túto métu, znížili si riziko predčasného úmrtia do desiatich rokov až o 70%. 

Zaujímavé bolo, že výhoda väčších maratóncov, ktorí denne zdolali viac ako 7000 krokov oproti chodcom na kratšie trate až taká výrazná nebola.  Na zdravotný efekt dokonca nemala vplyv ani rýchlosť chôdze.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor