MENU
zdravy-zivot

10 tisíc krokov denne? Vedci našli ešte LACNEJŠÍ liek proti mŕtvici i rakovine

Image,Of,Cheery,Middle-aged,Woman,Showing,Thumb,Up,And,Taking
Zdravý život

10 tisíc krokov denne? Vedci našli ešte LACNEJŠÍ liek proti mŕtvici i rakovine

Ak máte sedavé zamestnanie, toľko zrejme za deň nemáte šancu nachodiť. Dobrá správa je, že vlastne netreba.

Odrádza vás denne presunúť sa pešo vyše šesť kilometrov, aby ste dosiahli hranicu omieľaných desaťtisíc krokov denne k zdraviu i k štíhlej postave? Nie je to nutné. Ako prevencia srdcovo-cievnych chorôb i rakoviny stačí spraviť toho o niečo menej. 

Odborníci z univerzity v americkom štáte Massachusetts v štúdii jedenásť rokov analyzovali životný štýl 2100 dospelých vo veku od 38 do 50 rokov. Každý z nich nosil počas jedného roka pri sebe krokomer. Výsledky vedcov však pomerne prekvapili. O tom, že chôdza a minimalizácia sedenia zdraviu výdatne prospieva sa vie dávno. No ukázalo sa, že denne toho nemusíte nachodiť ako krováci, stačí aj „civilných" 7-tisíc krokov.To je necelých päť kilometrov, čo je už počas pracovného dňa, ktorý si musíte aspoň sčasti tak či tak odsedieť, zvládnuteľnejšie. 

Stačí pomalá chôdza

V štúdii uverejnenej v JAMA Cardiology vysvitlo, že ak účastníci denne dosiahli túto métu, znížili si riziko predčasného úmrtia do desiatich rokov až o 70%. 

Zaujímavé bolo, že výhoda väčších maratóncov, ktorí denne zdolali viac ako 7000 krokov oproti chodcom na kratšie trate až taká výrazná nebola.  Na zdravotný efekt dokonca nemala vplyv ani rýchlosť chôdze.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor