MENU
zdravy-zivot

10 tipov ako spraviť viac krokov! Pomôžu srdcu a kondícii. Posledný vás aj rozosmeje

Sedavý spôsob života výrazne zvyšuje riziko vzniku viacerých ochorení ako je obezita, cukrovka 2. typu či srdcové choroby.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

10 tipov ako spraviť viac krokov! Pomôžu srdcu a kondícii. Posledný vás aj rozosmeje

Chôdza je často jedna z podceňovaných foriem fitness, pretože má nižší status ako beh, plávanie, či bicyklovanie. Naozaj to tak je?

Napriek tomu, že chôdza nie je taká namáhavá, v skutočnosti existuje veľa dôvodov, prečo výrazne zlepšuje zdravie. A to zlepšuje kondíciu krvného obehu, zdravie srdca, držanie tela, zmierňuje depresiu, povzbudzuje náladu a znižuje riziko chronických ochorení.

Hlavne tí, čo robia z domu a hodiny sedia za počítačom, by sa mali vo voľnom čase najviac hýbať. Sedavý spôsob života výrazne zvyšuje riziko vzniku viacerých ochorení ako je obezita, cukrovka 2. typu či srdcové choroby.

Pri chôdzi je dôležitá intenzita viac ako počet krokov, ale každý spôsob, ktorý človeka donúti vstať a prejsť sa, sa počíta.

Nemôžete sa večne vyhovárať, že nemáte čas. Prinášame vám 10 tipov, kedy dokážete spraviť viac krokov. Stačí byť len trošku menej lenivý a posnažiť sa. Budete si ich určite pochvaľovať.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/11)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor