MENU
Zdravý život

Konečne na to prišli! 10 NAOZAJ účinných štartérov metabolizmu

Cvičenie s vysokou intenzitou

Intervalový tréning s vysokou intenzitou (HIIT) zahŕňa rýchle a veľmi intenzívne dávky fyzickej aktivity. Môže vám pomôcť spáliť viac tukov zvýšením rýchlosti vášho metabolizmu, ktoré trvá aj po ukončení cvičenia. Tento efekt je údajne väčší pri HIIT ako pri iných druhoch cvičenia. Navyše sa ukázalo, že HIIT vám pomáha spaľovať tuky. Jedna štúdia na mladých mužoch s nadváhou zistila, že 12 týždňov cvičenia s vysokou intenzitou znížilo tukovú hmotu o 2 kg a brušný tuk o 17%, uvádza Healthline.Intervalový tréning s vysokou intenzitou (HIIT) zahŕňa rýchle a veľmi intenzívne dávky fyzickej aktivity. Môže vám pomôcť spáliť viac tukov zvýšením rýchlosti vášho metabolizmu, ktoré trvá aj po ukončení cvičenia. Tento efekt je údajne väčší pri HIIT ako pri iných druhoch cvičenia. Navyše sa ukázalo, že HIIT vám pomáha spaľovať tuky. Jedna štúdia na mladých mužoch s nadváhou zistila, že 12 týždňov cvičenia s vysokou intenzitou znížilo tukovú hmotu o 2 kg a brušný tuk o 17%, uvádza Healthline.
Intervalový tréning s vysokou intenzitou (HIIT) zahŕňa rýchle a veľmi intenzívne dávky fyzickej aktivity. Môže vám pomôcť spáliť viac tukov zvýšením rýchlosti vášho metabolizmu, ktoré trvá aj po ukončení cvičenia. Tento efekt je údajne väčší pri HIIT ako pri iných druhoch cvičenia. Navyše sa ukázalo, že HIIT vám pomáha spaľovať tuky. Jedna štúdia na mladých mužoch s nadváhou zistila, že 12 týždňov cvičenia s vysokou intenzitou znížilo tukovú hmotu o 2 kg a brušný tuk o 17%, uvádza Healthline.
Zdroj: Shutterstock
SPÄŤ
3/10
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor