MENU
Zdravý život

Konečne na to prišli! 10 NAOZAJ účinných štartérov metabolizmu

Studená voda

Podľa štúdií sú ľudia, ktorí pijú vodu namiesto sladených nápojov, nielen úspešnejší v chudnutí ale aj v udržaní zníženej hmotnosti. Pitná voda môže dočasne zrýchliť váš metabolizmus. Štúdie ukázali, že pitie 0,5 litra vody zvyšuje metabolizmus v pokoji o 10–30% asi na hodinu. Tento efekt spaľovania kalórií môže byť ešte väčší, ak pijete studenú vodu, pretože vaše telo používa energiu na zahriatie na telesnú teplotu. Ak sa navyše napijete vody pol hodiny pred jedlom, budete skôr sýti.Podľa štúdií sú ľudia, ktorí pijú vodu namiesto sladených nápojov, nielen úspešnejší v chudnutí ale aj v udržaní zníženej hmotnosti. Pitná voda môže dočasne zrýchliť váš metabolizmus. Štúdie ukázali, že pitie 0,5 litra vody zvyšuje metabolizmus v pokoji o 10–30% asi na hodinu. Tento efekt spaľovania kalórií môže byť ešte väčší, ak pijete studenú vodu, pretože vaše telo používa energiu na zahriatie na telesnú teplotu. Ak sa navyše napijete vody pol hodiny pred jedlom, budete skôr sýti.
Podľa štúdií sú ľudia, ktorí pijú vodu namiesto sladených nápojov, nielen úspešnejší v chudnutí ale aj v udržaní zníženej hmotnosti. Pitná voda môže dočasne zrýchliť váš metabolizmus. Štúdie ukázali, že pitie 0,5 litra vody zvyšuje metabolizmus v pokoji o 10–30% asi na hodinu. Tento efekt spaľovania kalórií môže byť ešte väčší, ak pijete studenú vodu, pretože vaše telo používa energiu na zahriatie na telesnú teplotu. Ak sa navyše napijete vody pol hodiny pred jedlom, budete skôr sýti.
Zdroj: Shutterstock
SPÄŤ
2/10
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac

Čaká ma odstránenie polypu krčka maternice. Ako dlho trvá práceneschopnosť?

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor