MENU
zdravy-zivot

10 SOS potravín na podráždený žalúdok. Ide to aj bez chémie

Skúste to najskôr bez tabletiek. Veľa liekov z prírody dokáže uľaviť.

Súvisiace témy

Zdravý život

10 SOS potravín na podráždený žalúdok. Ide to aj bez chémie

Priveľa, príliš rýchlo, príliš mastné. Ale za nepokojným žalúdkom sa skrýva aj stres, extrémna námaha či rôzne choroby. Dôsledkom môže byť aj nadúvanie, škvŕkanie či bolesť žalúdka.

Poznáte to, schuti sa najete alebo si doprajte niečo mastnejšie a už je to tu. Pokazený žalúdok vie poriadne znepríjemniť celý deň. Niekedy stačí, že to preženiete s alkoholom a na druhý deň nemáte na nič chuť. Niečo by ste, ale zjesť mali. Viete, čo najlepšie pomáha na podráždený žalúdok? 

1. Banány

Ideálne ovocie na zasýtenie aj na žalúdočné ťažkosti. Vynikajúco chutia, lebo sú sladké a dobre sa trávia.

 Banány
Ideálne ovocie na zasýtenie aj na žalúdočné ťažkosti. Vynikajúco chutia, lebo sú sladké a dobre sa trávia. Okrem kália, horčíka a hormonálnych látok ako je serotonín obsahujú veľa balastných látok, ktoré zmierňujú nadúvanie. Ak máte bolesti od hladu, vynikajúco vás zasýtia a rýchlo vám dodajú energiu. Vhodné sú ako medzijedlo, teda na olovrant alebo desiatu. Banány
Ideálne ovocie na zasýtenie aj na žalúdočné ťažkosti. Vynikajúco chutia, lebo sú sladké a dobre sa trávia. Okrem kália, horčíka a hormonálnych látok ako je serotonín obsahujú veľa balastných látok, ktoré zmierňujú nadúvanie. Ak máte bolesti od hladu, vynikajúco vás zasýtia a rýchlo vám dodajú energiu. Vhodné sú ako medzijedlo, teda na olovrant alebo desiatu.
Zdroj: Shutterstock

Okrem kália, horčíka a hormonálnych látok ako je serotonín obsahujú veľa balastných látok, ktoré zmierňujú nadúvanie. Ak máte bolesti od hladu, vynikajúco vás zasýtia a rýchlo vám dodajú energiu. Vhodné sú ako medzijedlo, teda na olovrant alebo desiatu.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac

Môžem mať krv na jazyku a zápach z úst z dýchania ústami?

Dýchanie cez ústa nie je fyziologické a organizmus zaťažuje. Treba najprv zistiť príčinu, prečo nemôžete v polohe ležmo dýchať cez nos, a zároveň podrobne vyšetriť aj hltan a horné dýchacie orgány. Nie je normálne zobúdzať sa so zaschnutými stopami krvi na jazyku, ktorú navyše baktérie v hltane a v ústnej dutine metabolizujú, pričom vzniká zápach. Je možné, že dýchaním cez ústa sa vysušuje sliznica úst a hltana, ktorá popraská a spôsobuje drobné krvácania. To sa však stáva zriedka. Odporúčam opätovné vyšetrenie u krčného lekára a liečbu, ktorá by zabezpečila dýchanie cez nos aj v noci počas spánku. To by malo zmenšiť aj váš problém s jazykom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor