MENU
zdravy-zivot

10 skvelých vecí zmení obyčajná chôdza. Netreba ani 10 tisíc krokov denne

Vymeňte obuv, zmeníte život. Každý deň tomu môžete byť o krok bližšie.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

10 skvelých vecí zmení obyčajná chôdza. Netreba ani 10 tisíc krokov denne

Stačí zdvihnúť zadok zo stoličky či sedadla v aute a pocítite vo svojom živote revolúciu. Nepreháňame. Bonusy nemajú konca kraja! A o niektorých ste zatiaľ ani nevedeli.

Nadváha

Nejde o žiadne prekvapenie. No oplatí sa čísla trocha upresniť. Desaťtisíc krokov denne absolvujete, ak prejdete približne sedem až osem kilometrov. Cez týždeň, ak presedíte v práci osem hodín, ich odkráčate iba ak cestou pešo do práce, z práce do obchodu a z obchodu domov, plus dve prechádzky so psom. Reálnejšie je desaťtisícovú výzvu nechať na víkend. Vyberte sa na svižnú prechádzku do prírody na celé dopoludnie alebo popoludnie. Ak počas týždňa dáte aspoň päťtisíc krokov, stále je to lepšie ako nič. 

Chôdzou k dokonalej postave: Vieme, koľko krokov denne potrebujete

Desaťtisíc krokov denne absolvujete, ak prejdete približne sedem až osem kilometrov. Cez týždeň, ak presedíte v práci osem hodín, ich odkráčate iba ak cestou pešo do práce, z práce do obchodu a z obchodu domov, plus dve prechádzky so psom. Reálnejšie je túto výzvu nechať na víkend.Desaťtisíc krokov denne absolvujete, ak prejdete približne sedem až osem kilometrov. Cez týždeň, ak presedíte v práci osem hodín, ich odkráčate iba ak cestou pešo do práce, z práce do obchodu a z obchodu domov, plus dve prechádzky so psom. Reálnejšie je túto výzvu nechať na víkend.
Desaťtisíc krokov denne absolvujete, ak prejdete približne sedem až osem kilometrov. Cez týždeň, ak presedíte v práci osem hodín, ich odkráčate iba ak cestou pešo do práce, z práce do obchodu a z obchodu domov, plus dve prechádzky so psom. Reálnejšie je túto výzvu nechať na víkend.
Zdroj: Shutterstock

Zdroj foto: Shutterstock

Pokračovať Ďalej (1/10)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor