MENU
zdravy-zivot

Nenápadné, ale zákerné! 10 vecí, ktoré skracujú život: Na šestku extra pozor!

Headshot,Of,Unhappy,Young,Red-haired,Female,Having,Frustrated,And,Painful
Zdravý život

Nenápadné, ale zákerné! 10 vecí, ktoré skracujú život: Na šestku extra pozor!

Neexistuje nič, čo by sme si nemohli výnimočne dopriať, otázkou je, do akej miery, pretože nič sa nemá preháňať. Pozrite sa na nasledujúce body a sami uvidíte, ako na tom práve ste.

1. Cukor, cukor, cukor

Stavte na 6 jednoduchých tipov, ako sa zbaviť kíl navyše.Stavte na 6 jednoduchých tipov, ako sa zbaviť kíl navyše.
Zdroj: Shutterstock

Aj vy si radi dáte aspoň lyžičku curku do kávy či čaju? Osladiť si život treba, ale vždy je dôležité hľadieť aj na to, do akej miery. Nadmerná konzumácia cukru môže neraz za obezitu. Milovníci sladkostí a tí, ktorí prehnane sladia, bývajú často unavení, precitlivení, vyčerpaní... Hoci ich rýchlo dodaná energia na chvíľu dobije, efekt je len krátkodobý. Nadmerná miera cukru môže oslabovať obranyschopnosť organizmu a kazí tiež zuby. 

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor