MENU
rodina-a-tehotenstvo

10 metód pomôže otehotnieť aj pred 40. Potvrdené vedeckými štúdiami

×
Rodina a tehotenstvo

10 metód pomôže otehotnieť aj pred 40. Potvrdené vedeckými štúdiami

Nezúfajte. Aj po tridsaťpäťke môžete byť plodnejšia ako mladšie ženy, ak dodržíte niekoľko zásad.

Sledujte menštruáciu

Začína sa každý mesiac v ten istý deň a trvá rovnako dlho?  Ak budete kontrolovať pravidelnosť menštruácie, lepšie predpoviete, kedy máte ovuláciu. S pribúdajúcim vekom totiž v cykle môžu nastať  menšie či väčšie zmeny. Podľa American Pregnancy Association je ženské vajíčko plodné iba 12 až 24 hodín po jeho uvoľnení. Mužské spermie však môžu prežiť v tele ženy až päť dní, píše portál Live Science.

Ak budete kontrolovať pravidelnosť menštruácie, lepšie predpoviete, kedy máte ovuláciu.Ak budete kontrolovať pravidelnosť menštruácie, lepšie predpoviete, kedy máte ovuláciu.
Ak budete kontrolovať pravidelnosť menštruácie, lepšie predpoviete, kedy máte ovuláciu.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor