MENU
zdravy-zivot

10 TIPOV proti poteniu. Sedmičku ste možno ešte nevyskúšali

Antiperspiranty pri nadmernom potení nestačia.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

10 TIPOV proti poteniu. Sedmičku ste možno ešte nevyskúšali

Potenie vie poriadne znepríjemniť život. Hoci ide o prirodzený spôsob ochladzovania tela, mokré mapy vedia mnohých rozladiť. Ako zmierniť potenie?

Pot tvorí z 99% voda, zvyšné percento tvoria prevažne minerálne látky ako draslík, horčík alebo fosfát. Pri bežnej záťaži vypotíte behom dňa približne pol litra tekutín. Pri športovom výkone sa množstvo potu zvyšuje na 2 až 3 litre. Potenie patrí k prirodzenej termoregulácii, hoci niekedy vás môže pekne potrápiť.  Niekedy si stačí pár zmien a potenie sa zmierni.

1. Voda

Počas dňa si nechajte pár minút tiecť na zápästie studenú vodu. Cievy sa zúžia a krvný obeh ochladí. Organizmus sa tak bude menej potiť. Na vnútorné ochladenie však najlepšie poslúži pitný režim. Ideálna je voda a zeleninové či ovocné riedené šťavy. Nedochucujte ich však cukrom. Vlažné nápoje sú však vhodnejšie ako studené. 

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor