MENU
zdravy-zivot

10 chýb, ktoré robíte v hygiene aj vy. Tieto nevinné zlozvyky ohrozujú zdravie

Chcete svojmu telu dopriať a robíte presný opak? Aj malé, často sa opakujúce zlozvyky, dokážu spôsobiť časom problémy.
Zdravý život

10 chýb, ktoré robíte v hygiene aj vy. Tieto nevinné zlozvyky ohrozujú zdravie

Sú pre vás také samozrejmé, že si bez nich neviete predstaviť deň. Zistite, na ktoré bežné návyky by ste si mali dať pozor, navyše v období šírenia nebezpečného vírusu.

Život si bez hygieny neviete predstaviť, a preto robíte denne tie isté zvyklosti. Čistota je základ zdravia, o to viac v čase šírenia pandémie. Napriek tomu to s ňou v niektorých smeroch netreba preháňať. Zistite, kedy telu skôr škodíte a kde treba pre zachovanie zdravia v hygiene pridať. Už ste si dnes umyli zuby po jedle, vyčistili uši a poriadne osušili ruky? Pozor na časté chyby pri bežných hygienických návykoch!

Čítajte aj: Pri chorobe je dôležité dezinfikovať aj pračku. Pozrite si postup

Ne-hygienické sušenie

Tento vynález by ste na toaletách mali radšej obchádzať. Dôvod je jednoduchý, ruky vám síce osuší, no zároveň vás im môže kontaminovať baktériami. A hoci sa elektrická sušička zdá hygienickejšia, ako použitie papierových obrúskov, opak je pravdou. Vedci z univerzity v Leedse totiž prišli na to, že v okolí sušiča je priveľa baktérií, ktoré môžu škodiť zdraviu. Niektoré typy týchto prístrojov totiž do seba nasávajú baktérie z okolitého prostredia, ktoré potom vyfukujú na umyté ruky. V štúdii uvádzajú, že v okolí sušiča bolo dokonca až 30-krát viac baktérií, než pri zásobníkoch s papierovými obrúskami.Tento vynález by ste na toaletách mali radšej obchádzať. Dôvod je jednoduchý, ruky vám síce osuší, no zároveň vás im môže kontaminovať baktériami. A hoci sa elektrická sušička zdá hygienickejšia, ako použitie papierových obrúskov, opak je pravdou. Vedci z univerzity v Leedse totiž prišli na to, že v okolí sušiča je priveľa baktérií, ktoré môžu škodiť zdraviu. Niektoré typy týchto prístrojov totiž do seba nasávajú baktérie z okolitého prostredia, ktoré potom vyfukujú na umyté ruky. V štúdii uvádzajú, že v okolí sušiča bolo dokonca až 30-krát viac baktérií, než pri zásobníkoch s papierovými obrúskami.
Tento vynález by ste na toaletách mali radšej obchádzať. Dôvod je jednoduchý, ruky vám síce osuší, no zároveň vás im môže kontaminovať baktériami. A hoci sa elektrická sušička zdá hygienickejšia, ako použitie papierových obrúskov, opak je pravdou. Vedci z univerzity v Leedse totiž prišli na to, že v okolí sušiča je priveľa baktérií, ktoré môžu škodiť zdraviu. Niektoré typy týchto prístrojov totiž do seba nasávajú baktérie z okolitého prostredia, ktoré potom vyfukujú na umyté ruky. V štúdii uvádzajú, že v okolí sušiča bolo dokonca až 30-krát viac baktérií, než pri zásobníkoch s papierovými obrúskami.
Zdroj: Shutterstock

Tento vynález by ste na toaletách mali radšej obchádzať. Dôvod je jednoduchý, ruky vám síce osuší, no zároveň vás im môže kontaminovať baktériami a vírusmi. A hoci sa elektrická sušička zdá hygienickejšia, ako použitie papierových obrúskov, opak je pravdou. Vedci z univerzity v Leedse totiž prišli na to, že v okolí sušiča je priveľa mikroorganizmov, ktoré môžu škodiť zdraviu. Niektoré typy týchto prístrojov totiž do seba nasávajú patogény z okolitého prostredia, ktoré potom vyfukujú na umyté ruky. V štúdii uvádzajú, že v okolí sušiča bolo dokonca až 30-krát viac baktérií, než pri zásobníkoch s papierovými obrúskami.

Spoznajte ďalšie návyky, ktoré vám neprospievajú ►►►

Pokračovať Ďalej (1/10)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor