MENU
zdravy-zivot

10 byliniek a tipov pre lepšie a rýchlejšie trávenie

Trávenie pomôžu podporiť aj bylinkové čaje.
Zdravý život

10 byliniek a tipov pre lepšie a rýchlejšie trávenie

Ako podporiť trávenie a rozhýbať metabolizmus? Pomôcť vám môžu aj liečivé rastliny.

Ak v tele funguje všetko ako má, zvyšky natrávenej potravy by mali opustiť telo za 24 hodín. Je to dôležité pre chod celého organizmu. No sedavý spôsob života, nezdravá strava bohatá na tuky a nízky príjem tekutín, tráviaci proces predlžujú. Ako ho opäť rozhýbať? Inšpirujte sa našimi radami. 

Horec žltý 

Horec žltýHorec žltý
Zdroj: Shutterstock

Koreň tejto bylinky reguluje činnosť žlčníka a pečene, a tým sa stará o rýchlejší posun potravy tráviacim traktom. Odvar si pripravíte z 1 lyžičky mletého koreňa, ktorý varte približne pol hodiny v pol litri vody. Čaj môžte osladiť medom, aby ste potlačili horkosť nápoja. Príjemnejšie, rýchlejšie a bezpečnejšie je ale užívanie tinktúry z horca.

Pre pečeň je veľmi povzbudivý výluh zmesi horca a mäty piepornej. Buďete naň potrebovať približne 1 kávovú lyžičku každej byliny, zalejeme štvrť litrom vody, desať minút necháme lúhovať, potom precedíme a pijeme trikrát denne pred jedlom. Mäta pieporná trochu zrazí horkosť horko.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor