MENU
zdravy-zivot

10 byliniek a tipov pre lepšie a rýchlejšie trávenie

Trávenie pomôžu podporiť aj bylinkové čaje.
Zdravý život

10 byliniek a tipov pre lepšie a rýchlejšie trávenie

Ako podporiť trávenie a rozhýbať metabolizmus? Pomôcť vám môžu aj liečivé rastliny.

Ak v tele funguje všetko ako má, zvyšky natrávenej potravy by mali opustiť telo za 24 hodín. Je to dôležité pre chod celého organizmu. No sedavý spôsob života, nezdravá strava bohatá na tuky a nízky príjem tekutín, tráviaci proces predlžujú. Ako ho opäť rozhýbať? Inšpirujte sa našimi radami. 

Horec žltý 

Horec žltýHorec žltý
Zdroj: Shutterstock

Koreň tejto bylinky reguluje činnosť žlčníka a pečene, a tým sa stará o rýchlejší posun potravy tráviacim traktom. Odvar si pripravíte z 1 lyžičky mletého koreňa, ktorý varte približne pol hodiny v pol litri vody. Čaj môžte osladiť medom, aby ste potlačili horkosť nápoja. Príjemnejšie, rýchlejšie a bezpečnejšie je ale užívanie tinktúry z horca.

Pre pečeň je veľmi povzbudivý výluh zmesi horca a mäty piepornej. Buďete naň potrebovať približne 1 kávovú lyžičku každej byliny, zalejeme štvrť litrom vody, desať minút necháme lúhovať, potom precedíme a pijeme trikrát denne pred jedlom. Mäta pieporná trochu zrazí horkosť horko.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia