MENU

Súvisiace témy

Video

Idete si kúpiť parfum? Môže zmierniť úzkosť a zlepšiť pamäť, ak vyberiete správne

Radšej kvetinové?

Kvetinové vône môžu mať na psychiku rôzne účinky v závislosti od druhu kvetov a ich vône. Všeobecne sa však považujú za upokojujúce, uvoľňujúce a niektoré sú i povzbudzujúce. Vône, ako levanduľa, jazmín a ruža, sú známe svojím upokojujúcim účinkom. Vôňa týchto kvetov môže pomôcť zmierniť úzkosť, stres a napätie. Levanduľová vôňa má aj mierne sedatívne účinky a pomáha zlepšiť kvalitu spánku.

Ak siahnete po vôni s kvetom ylang-ylang, môžete počítať so zlepšením nálady, ale aj s prívalom lepšieho pocitu z vlastných výkonov. Ylang-ylang je vonná esenciálna olejová vôňa, ktorá sa získava z kvetov tropického stromu Cananga odorata. Má sladkú, kvetinovú vôňu a často sa používa v arómoterapii na zlepšenie nálady a psychického stavu.
Zlepšuje náladu: Ylang-ylang má povzbudzujúce a upokojujúce účinky na psychiku. Jeho sladká vôňa môže pomôcť zmierniť úzkosť, stres a depresiu a podporiť pozitívne myslenie.

Ylang-ylang vám môže dodať sebadôveru.Ylang-ylang vám môže dodať sebadôveru.
Ylang-ylang vám môže dodať sebadôveru.
Zdroj: Shutterstock

Zvyšuje sebavedomie: Použitie ylang-ylangu pomôže zvýšiť sebavedomie. Jeho povzbudzujúca vôňa môže pomôcť znížiť pocit strachu a nervozity a zvýšiť pocit pohodlia v spoločnosti ostatných.
Pomáha uvoľniť napätie: Ylang-ylang má relaxačné účinky a pomôže zmierniť napätie v tele a mysli. Jeho vôňa zmierňuje bolesti hlavy a iné fyzické príznaky spojené s napätím.
Zlepšuje kvalitu spánku: Ylang-ylang má mierne sedatívne účinky a môže pomôcť zmierniť nespavosť a problémy so spánkom. Jeho upokojujúca vôňa pomáha upokojiť myšlienky, uvoľniť sa a zaspať.

Bojíte sa šoférovať? Stromček s vôňou kvetov vám môže dodať sebavedomie

Majte však na pamäti, že každý z nás na vonné látky reaguje inak a že arómoterapia nie je náhrada za lekársku starostlivosť. Ak máte závažné psychické problémy, mali by ste sa pred použitím akýchkoľvek vonných látok poradiť so svojím lekárom alebo psychológom.

Ktoré kvetinové zložky povzbudia pamäť? Článok pokračuje na ďalšej strane

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor