MENU
video

Idete si kúpiť parfum? Môže zmierniť úzkosť a zlepšiť pamäť, ak vyberiete správne

×

Súvisiace témy

Video

Idete si kúpiť parfum? Môže zmierniť úzkosť a zlepšiť pamäť, ak vyberiete správne

Existuje veľa vôní, ktoré pôsobia pozitívne na psychiku. Správny výber môže mať veľký vplyv na náladu a správanie. Môže vám dodať aj sebadôveru, pomôcť zlepšiť pamäť, ale aj odbúrať úzkosť, či zmierniť stres. Akým vôňam dávate prednosť? Citrusovým, kvetinovým alebo drevitým?

Šťastnejší s citrusmi

Citrusové vône majú pozitívny vplyv na psychiku a náladu. Tieto vône sú často považované za osviežujúce a povzbudzujúce, navyše väčšine z nás voňajú príjemne. Niektoré citrusové vône, ako napríklad bergamot alebo mandarínka, sú tiež známe svojím upokojujúcim účinkom.

Výskumy naznačujú, že citrusové vône môžu pomôcť zlepšiť náladu a znížiť úzkosť. Vôňa citrusov zvyšuje hladinu serotonínu v mozgu, čo je chemická látka spojená s pozitívnou náladou a šťastím. Okrem toho, vôňa citrusov pomáha zlepšiť kognitívne funkcie, medzi nimi aj pamäť, čo môže byť užitočné v stresujúcich situáciách ako sú skúšky alebo pohovory do práce. Ak vám však pamäť nefunguje správne, stresujúce pre vás môžu byť akékoľvek situácie.

Niektoré citrusové vône, ako napríklad citrón a grapefruit, sú tiež známe svojím osviežujúcim účinkom na telo a myseľ. Vôňa týchto citrusov môže pomôcť zvýšiť energiu a výkonnosť, čo sa zíde pri fyzickej alebo duševnej únave.
Ak hľadáte spôsob, ako zvýšiť sebadôveru, môže byť použitie parfumu s citrusovou vôňou jedným zo spôsobov, ako si jednou ranou zlepšíte náladu aj pocit sebaistoty.

Ako účinkujú kvetinové vône? Článok pokračuje na ďalšej strane

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor