MENU
zdravy-zivot

Podcast Dobré jedlo pre Zdravie: Z ktorého jedla vás rozbolí hlava?

×
Zdravý život

Podcast Dobré jedlo pre Zdravie: Z ktorého jedla vás rozbolí hlava?

V dnešnom podcaste sme sa rozprávali s odborníkom na výživu Michalom Páleníkom o tom, ktoré potraviny môžu spôsobiť bolesť hlavy.

Škodí viac bryndza, zázvor, káva alebo pohár vína? Koľko tekutín by sme mali denne vypiť, ako zistíme, že ich je málo a ktoré nápoje sa nepočítajú do pitného režimu? Ako sa naučiť vypiť dostatočné množstvo a ako odhaliť, čo nám skutočne škodí? Zisťovali sme aj, či sa dá nedostatočný príjem tekutín dobehnúť na ďalší deň, ako piť počas športu, aj to, či sa napiť radšej pred jedlom alebo až po ňom. 

Vypočujte si podcast nižšie

Dávate prednosť Spotify?

Vypočujte si aj staršie podcasty

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor