MENU
video

Nemáte čas piecť? Rýchly jablkový koláčik budete milovať!

×
Video

Nemáte čas piecť? Rýchly jablkový koláčik budete milovať!

Pripravte si nenáročný jablkový dezert z lístkového cesta.

Ani vy si neviete predstaviť jeseň bez jablkových koláčov? Máme pre vás jeden fantastický tip, ktorý je nenáročný na prípravu a podľa videonávodu ho zvládne naozaj každý. 

Potrebujeme: 

 • lístkove cesto
 • 2 jablká
 • marhuľový džem
 • 5 lyžíc mlieka
 • 2 lyžice rastlinného oleja
 • 2 lyžice cukru
 • 1/3 lyžice škorice

Postup: 

 1. Lístkové cesto si rozdeľte rovnomerne na 3 rovnaké časti, ktoré natrite džemom podľa chuti. Džem nenatierajte až k okrajom, aby sa vám cesto pri rolovaní pekne zalepilo. Jablká si nakrájajte na menšie kúsky a poukladajte ich na cesto s džemom.
 2. Všetky 3 časti cesta osobitne zrolujte. Keď máte rolky hotové, začnite ich na plechu s papierom na pečenie stáčať do podoby osieho hniezda. 
 3. V pohári si zmiešajte mlieko a olej a natrite ním koláč. V druhom pohári si zmiešajte cukor a škoricu a posypte nimi vrch koláča a  na záver ho ešte na vrchu jemne popritláčajte
 4. Jablkový koláčik pečieme 25-30 minút pri teplote 180 °C. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia