MENU
novinky-a-odbornici

Máte pozitívny test na COVID-19? Takto by ste mali postupovať

×
Novinky a odborníci

Máte pozitívny test na COVID-19? Takto by ste mali postupovať

Čo robiť v prípade, že máte pozitívny test na koronavírus? Viete, kto patrí k úzkym kontaktom?

Z oznamovania nových pandemických opatrení môžeme mať neraz pocit zmetenosti a chaosu. Aj preto vám prinášame článok o tom, čo robiť, ak máte po testovaní na COVID-19 pozitívny výsledok. 

Čo to znamená? 

Pozitívny výsledok testu (PCR aj antigénových testov) sa zaznamenáva do systému, kde ho uvidia epidemiológovia z vášho regiónu a oslovia vás. Tí vedú epidemiologické vyšetrovanie a dohľadávanie vašich kontaktov.

Spíšte si zoznam stretnutí a osôb, s ktorými ste boli v kontakte za uplynulé dva týždne. Epidemiológom poviete, s kým ste sa stretli, kedy a kde ste s nimi boli, ako dlho, aký druh kontaktu to bol, či úzky alebo bežný. Ľudí, ktorí sa mohli nakaziť, odborníci kontaktujú a nariadia im izoláciu. Inkubačný čas je 14 dní, no kontakty sa dohľadávajú z 2 až 3 dní pred začatím klinických príznakov, lebo odvtedy infikovaný vylučuje vírus.

Kľúčový je čas 

Čím skôr sa ľudia vo vašom okolí dozvedia, že boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou, tým rýchlejšie vedia zareagovať – začať izoláciu, prihlásiť sa na testovanie a vyhýbať sa situáciám, ktoré zvyšujú riziko šírenia nákazy ďalších ľudí. Aspoň úzke kontakty obratom upozorníte na pozitívny výsledok vášho testu, značne tým pomáhate znižovať riziko, že sa od nich nakazia ďalší.

Koho považujeme za úzky kontakt? 

  • osoby, s ktorými ste strávili dlhší čas v jednej domácnosti, na pracovisku, v zasadačke a podobne,
  • osobu, s ktorou ste boli tvárou v tvár (na vzdialenosť menšiu než meter), v blízkosti ktorej ste kašlali a kýchali, alebo s ktorou ste mali fyzický kontakt kože na kožu,
  • osoby, s ktorými ste strávili viac než 15 minút vo vzdialenosti do 2 metrov,
  • osoby, ktoré s vami cestovali v aute, alebo sedeli vo vzdialenosti do 2 sedadiel v inom dopravnom prostriedku.

Osoba v úzkom kontakte s pozitívnym na COVID-19 sa môže sama prihlásiť na testovanie alebo počkať, kým ho kontaktujú odborníci a prihlásia na testovanie.

Oznámte to všeobecnému lekárovi

Aj keď máte bezpríznakový priebeh infekcie a nepotrebujete vystaviť PN, informujte o pozitívnom výsledku testu aj svojho lekára. Oplatí sa to nielen pre prípad možných zdravotných komplikácií, ktoré súvisia s infekciou, ale aj z praktických dôvodov, napríklad ak by ste potrebovali vystaviť potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19.

Zdroj: ÚVZ SR

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia