MENU
zdravy-zivot

5 varovných signálov zlyhávania srdca: Nie je to len dýchavičnosť

Man,Having,Heart,Attack.,Healthcare,Concept

Súvisiace témy

Zdravý život

5 varovných signálov zlyhávania srdca: Nie je to len dýchavičnosť

Poruchu činnosti srdca sprevádza niekoľko typických príznakov. Ktoré by ste nemali brať na ľahkú váhu?

O infarkte vie takmer každý, no o zlyhávaní srdca sa nehovorí až tak veľa. Aj to je dôvodom, prečo chorí prídu k lekárovi často neskoro. Pri srdcovom zlyhávaní nevládze srdce zásobovať všetky orgány tela primeraným množstvom krvi, kyslíka a ostatnými dôležitými živinami.  Ide o chornické ochorenie a prvé príznaky tohto važného problému nemusia so srdcom súvisieť. Viete, čo by ste si mali všímať? 

Infarkt a srdcové zlyhanie

Pri infarktu myokardu dochádza k upchaniu jednej z vencovitých tepien. Tie majú na starosti zásobovanie srdca krvou. Upchatím takejto tepny začne postihnutá časť srdcového svalu odumierať. Pre tento stav je príznačná bolesť na hrudníku a pri srdci, môže sa tiež rozširovať ďalej do tela.

V prípade chronického srdcového zlyhávania je srdce zoslabnuté a organizmus nedokáže zásobovať dostatočným množstvom krvi. Príčin vzniku tohto problému môže byť viacero. Jednou je aj prekonanie infarktu či ochorenia vencovitých ciev srdca. 

Ako rozpoznať varovné signály zlyhávania srdca? Čítajte ďalej. 

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor