MENU
zdravy-zivot

5 varovných signálov zlyhávania srdca: Nie je to len dýchavičnosť

Man,Having,Heart,Attack.,Healthcare,Concept

Súvisiace témy

Zdravý život

5 varovných signálov zlyhávania srdca: Nie je to len dýchavičnosť

Poruchu činnosti srdca sprevádza niekoľko typických príznakov. Ktoré by ste nemali brať na ľahkú váhu?

O infarkte vie takmer každý, no o zlyhávaní srdca sa nehovorí až tak veľa. Aj to je dôvodom, prečo chorí prídu k lekárovi často neskoro. Pri srdcovom zlyhávaní nevládze srdce zásobovať všetky orgány tela primeraným množstvom krvi, kyslíka a ostatnými dôležitými živinami.  Ide o chornické ochorenie a prvé príznaky tohto važného problému nemusia so srdcom súvisieť. Viete, čo by ste si mali všímať? 

Infarkt a srdcové zlyhanie

Pri infarktu myokardu dochádza k upchaniu jednej z vencovitých tepien. Tie majú na starosti zásobovanie srdca krvou. Upchatím takejto tepny začne postihnutá časť srdcového svalu odumierať. Pre tento stav je príznačná bolesť na hrudníku a pri srdci, môže sa tiež rozširovať ďalej do tela.

V prípade chronického srdcového zlyhávania je srdce zoslabnuté a organizmus nedokáže zásobovať dostatočným množstvom krvi. Príčin vzniku tohto problému môže byť viacero. Jednou je aj prekonanie infarktu či ochorenia vencovitých ciev srdca. 

Ako rozpoznať varovné signály zlyhávania srdca? Čítajte ďalej. 

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor