MENU
video

Nemôžete v noci dobre spať? TOMUTO sa určite vyhnite

×
Video

Nemôžete v noci dobre spať? TOMUTO sa určite vyhnite

Nespavosť potrápila snáď už každého. Problémom sa stáva, keď prerastá do chronického stavu. Lieky ju nevyriešia. Vyskúšajte zmeniť pár maličkostí s okamžitým účinkom.

Nespavosťou sa myslí nekvalitný a prerušovaný spánok, a časté budenie počas noci. Ak pretrváva dlhšie, pribúdajú ďalšie zdravotné problémy. Počas pandémie sa nespavosť u mnohých ľudí prehĺbila, a začali siahať po liekoch na spanie. To ale nie je riešenie, lebo na tie vzniká časom závislosť, z ktorej sa lieči ešte ťažšie. Dôležitejšie je hľadať príčinu problému a urobiť všetko pre to, aby sa spánok vrátil do normálu.

Ako sa konečne dobre vyspať? 

Správny spánok je ten, keď sa ráno aj bez budíka zobudíte oddýchnutí a svieži. Zdravo sa vyspať je základom duševného a fyzického zdravia.

Dlhodobo nevyspatí ľudia bývajú bez energie, sú málo výkonní, nekoncentrovaní, robia chyby, ktoré môžu byť fatálne. Možno stačí spraviť pár malých zmien a vráti sa vám kvalitný spánok.

Pár tipov, ako sa dobre vyspať máme pre vás vo videu nižšie.

Anketa
Máte problémy so spánkom?

Za zlým spánkom môže byť viacero faktorov. Ktoré sú tie najčastejšie?

1. Psychická záťaž 

Strach a smútok.Strach a smútok.
Zdroj: Shutterstock

Nespavosť väčšinou vyplýva zo psychického napätia a osobných problémov. V dnešnej uponáhľanej dobre plnej stresu sa nemáme ani čomu čudovať. Problémy časom prerastajú do úzkostných stavov a depresie, a tým sa spánkový rytmus ešte viac narúša.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor