MENU

Tetánia Všetky témy

13.9. 2023 12:00

Tetánia

Tetánia je neurologické ochorenie, ktoré je skôr nepríjemné ako nebezpečné a jedná sa pri ňom o zvýšenú neuromuskulárnu dráždivosť. Môže byť spôsobená iónovou dysbalanciou, ale aj predisponovanými momentami, ktoré nemusia byť presne známe. Jej zvýšený výskyt má súvis so všeobecným psychickým preťažením – ide hlavne o spôsob života a  chronický stres.

Ak je tetánia spôsobená dysbalanciou iónov, ide hlavne o horčík, ktorý je spolu s ďalšími prvkami, ako sú sodík, draslík, vápnik, potrebný v určitých množstvách pre normálne fungovanie organizmu. Ak sa však tieto hladiny zvyšujú alebo znižujú, môže to spôsobiť klinické prejavy. A ide teda o znížene hladiny horčíka, čiže magnézia v tele. Horčík je nevyhnutný pre normálne fungovanie nervového a svalového systému – predovšetkým pri ich spolupráci, a tak keď jeho množstvo klesne pod normálnu hladinu. Prejaví sa to typickými príznakmi tetánie. Toto ochorenie môže byť spôsobené ale aj nedostatkom vápnika a draslíka a tak ho netreba podceňovať! Tetánia je ochorenie, ktoré je čím ďalej, tým rozšírené dokonca aj medzi mladými a zdravými ľuďmi.

Tetánia je ochorenie, ktorého príčinou môže byť aj nesprávny životný štýl
29.11. 2022 14:00

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Šestnásťročnej dcére v lete zistili tetániu. Má aj talasémiu a Gilbertov syndróm. Teraz, po nástupe do školy, pri zvýšenom strese zvracia. Vynechala už veľa vyučovacích hodín. Lekárka jej predpísala liek na žalúdočnú kyselinu, zatiaľ ju k inému lekárovi na odborné vyšetrenie neposlala.