MENU

Strie Všetky témy

15.6. 2020 10:09

Rosacea

Rosacea  je chronické kožné ochorenie, ktoré postihuje najčastejšie tvár a objavuje sa u dospelých. Súvisí so zvýšenou reaktivitou vlásočníc, ktorá vedie k vzniku začervenania a rozšírených cievok. Postihuje najmä centrálnu časť tváre, teda nos, líca, bradu a čelo. Menej často sa môže objaviť aj na dekolte, v oblasti za ušami či vo vlasatej časti hlavy. Rosacea je pomerne časté ochorenie a zvyčajne sa začína okolo 30. roku života, pričom vrchol dosahuje medzi 40. až 50. rokom. Skôr postihuje ženy ako mužov. Prejavy nie je dobré podceňovať, pretože stav pokožky sa môže zhoršovať. V prípade rosacey poznáme 3 štádia ochorenia.

Rosacea sa vyskytuje najmä pri svetlej pleti, teda fototype I alebo II. Prečo vzniká nie je úplne jasné. Okrem vrodenej predispozície zohrávajú úlohu aj cievne zmeny, zmeny štruktúry a zloženia vlasovo mazovej jednotky a spojivového tkaniva, UV žiarenie, voľné kyslíkové radikály i mikróby. Koža býva kolonizovaná roztočom Demodex folliculorum. Na začiatku sa rosacea prejavuje len prechodným začervenaním, z ktorého sa časom stáva začervenanie trvalé. Postupne sa môžu objavovať pupence, takzvané papuly i hnisavé pľuzgieriky. Práve preto môže byť rosacea zamenená s akné. Neskôr ide o uzlovité prejavy, zhrubnutie mazových žliaz, ktoré sa napríklad na nose prejavuje ako známe karfiolové zdurenie. Vo vyšších štádiách sa môže pridať aj očné postihnutie vo forme zápalu očných viečok, očných spojiviek až zápalu očnej rohovky.

12.6. 2020 14:13

Atopický ekzém (atopická dermatitída)

Atopická dermatitída je známa tiež pod názvom atopický ekzém. Ide o svrbiace akútne alebo chronické zápalové kožné ochorenie, ktoré je typické striedaním období zlepšenia a zhoršenia stavu pokožky. Dôvodom je narušená stavba a funkcia kože, sprevádzaná poruchami imunity. Poškodená funkcia kožnej bariéry je zapríčinená mutáciou génu, ktorý ovplyvňuje tvorbu spojiva medzi bunkami kože. To znamená, že cez porušenú kožu ľahšie preniknú alergény, vírusy, baktérie a iné látky, ktoré naštartujú imunitné mechanizmy a spôsobia obraz atopickej dermatitídy. Podstatou atopickej dermatitídy je teda precitlivená reakcia organizmu na faktory z vonkajšieho prostredia, ktoré sú inak za normálnych okolností neškodné. Veľmi citlivý imunitný systém reaguje na alergény alebo dráždivé látky a táto reakcia spôsobuje spustenie zápalových procesov. Atopická dermatitída najčastejšie postihuje oblasti ako sú podkolenné a lakťové jamky, krk, okolie zápästí a líca, avšak môže sa vyskytnúť na ktorejkoľvek časti tela. Aj v období, keď je pokožka čistá a bez príznakov svrbenia, môže byť zápal pod povrchom kože stále aktívny a je len otázkou času, kedy sa navonok opäť prejaví. Atopická dermatitída je najčastejších chronickým zápalovým ochorením kože malých detí. S vekom môžu príznaky choroby samovoľne ustupovať, u časti atopikov pretrvávajú do dospelosti alebo sa môžu prvýkrát objaviť až v dospelom veku.

12.6. 2020 12:53

Akné

Je dôsledkom hormonálnej nerovnováhy najmä v období puberty. Za uhrami či vyrážkami sa skrýva porucha rohovatenia buniek vo vlasovo-mazovom folikule, ktorý sa upchá. Kvôli hormonálnym zmenám, ktoré sú v puberte prirodzené, sa naviac tvorí vo zvýšenej miere maz. Ak sa k tomu pridajú premnožené baktérie, vzniká zápal a akné je na svete. V puberte postihuje 80 percent populácie, pričom u chlapcov býva priebeh ťažší a komplikovanejší vzhľadom na väčší počet mazových žliaz, dvojnásobnej produkcii kožného mazu a hrubšiu kožu. Akné sa však môže objaviť aj po používaní nevhodnej kozmetiky alebo pri užívaní niektorých liekov. Čím viac príčin sa zíde, tým horšie. Ak prevládajú uhry, ide o Acne comedonica. V prípade prítomnosti zapálených a hnisavých vyrážok ide o Acne papulopustulosa. Najťažšou formou je Acne conglobata, kedy sa už tvoria väčšie zapálené uzly a sú prítomné aj ostatné prejavy ľahších foriem.