MENU

Nádcha Všetky témy

Trápi ma zatekanie hlienov a chronický zápal sliznice
3.11. 2020 6:00

Trápi ma zatekanie hlienov a chronický zápal sliznice

Mám chronický zápal sliznice v prinosových dutinách. Hlieny mi cez nosohltan zatekajú do tráviaceho traktu. Alergiologické testy aj ostatné vyšetrenia sú negatívne, hoci antihistaminiká mi trochu pomáhajú. Neexistuje špecializované pracovisko, ktoré sa zaoberá podobnými problémami a pomohlo by mi?
Pri práci so senom som prvý raz v živote dostala prudkú alergickú reakciu.
13.7. 2020 19:18

Pri práci so senom som prvý raz v živote dostala prudkú alergickú reakciu.

Dojčím ročné dieťa. Pri práci so senom som prvý raz v živote dostala prudkú alergickú reakciu. Vysypala som sa po celom tele a mala som zimnicu. Na pohotovosti som dostala kortikoid a iné lieky, ktoré mi pomohli. Alergiologička mi neskôr predpísala dlhodobú liečbu antihistaminikami. Problém je v tom, že mi odporučila odstaviť malého. Existuje liečba, pri ktorej by som mohla ďalej dojčiť?
15.6. 2020 12:33

Chladová alergia

Chladová alergia nepatrí k oficiálnym alergiám, akými sú inhalačné či potravinové. Je to pseudoalergia, pri ktorej organizmus reaguje na fyzikálny podnet, v tomto prípade na chlad. Vplyvom chladového podnetu sa z buniek kože a slizníc vyplavuje histamín, ktorý zodpovedá za typické príznaky, teda za reakcie kože, slizníc a dýchacích ciest.

Pacienti majú žihľavku, opuchnutú sliznicu, kýchajú, slzia, majú upchatý nos, vodnatý výtok. U niektorých ľudí sa prejavuje aj kašeľ a dýchavičnosť alebo abnormálne reakcie drobných tepien, napríklad zblednuté končeky prstov. Pri alergii na chlad môže dôjsť aj k strate citlivosti v prstoch a k ich tupej bolesti. Prvým príznakom tohoto ochorenia býva v chaldnejších mesiacoch aj suchá praskajúca pokožka rúk.

Táto alergia trápi prevažne ľudí v strednom veku a môže vzniknúť po infekcii, nových liekoch, alebo po niektorých potravinách. Alergické prejavy sa objavia aj po konzumácii studeného jedla či pití studených nápojov.

Vyšetrenie

Imunoalergológ vylúči alebo potvrdí zápal, urobí autoimunitný skríning, vyšetrí cievy a hladiny hormónov. Na diagnostiku sa najčastejšie používa chladový test. Lekár musí pri vyšetrení myslieť aj na iné choroby, napríklad na infekčné ochorenia (žltačka, mononukleóza, urogenitálne infekty), na ochorenia čreva (podobnosť s intoleranciou lepku, infekciou Helicobacterom pylori), na onkologické ochorenia či na ochorenia spojiva (pri autoimunitných ochoreniach). Aj pri nich môže nastať sekundárna chladová alergia.

12.6. 2020 13:49

Alergická nádcha

Päťdesiat až osemdesiat percent vzniku alergie je podmienený dedične. Nededí sa konkrétna, ale predispozícia reagovať alergicky. Na Slovensku nosí tento gén približne polovica obyvateľstva, alergia sa prejaví u tretiny ľudí. Na zvýšenú náchylnosť na vznik alergie sa podieľajú klimatické zmeny, znečistenie životného prostredia, ale i to, čo si obliekate a jete. V závislosti od ročného obdobia trpí na Slovensku alergickou nádchou 15 až 30 percent dospelej populácie. Za ťažkosti sa skrývajú klimatické zmeny, ktorých následkom sa vytráca tradičná jar a zima je miernejšia. Všetko rozkvitne naraz. Ak sa stav nádych nezlepší za 7 až 14 dní, nepúšťajte sa do samoliečby, ale navštívte odborníka. Nevyskytuje sa len u mladších vekových kategórií, môže vás prekvapiť kedykoľvek