MENU

Maternica Všetky témy

12.4. 2023 12:01

Polypy na maternici

Polypy nie len na maternici môžu postretnúť každú z nás. Nejedná sa o nebezpečný zdravotný problém, no nemali by sme byť k ochoreniu ľahostajné. Maternicové polypy môžu rásť na ktoromkoľvek mieste výstelky maternice, často hlavne v oblasti vnútornej steny, ktorá prechádza do dutiny maternice. Dochádzať však môže aj k výskytu polypov na krčku maternice. Polypy sa objavujú najmä v reprodukčnom veku, ale aj pred i po období menopauzy. Príčina polypov nie je presne známa, avšak hlavným rizikovým faktorom je premnoženie buniek sliznice, opakované zápaly panvovej oblasti a hormonálne dysbalancie.

Polyp je excentricky rastúci útvar do dutiny maternice, rôznej veľkosti s telom a s tenkou stopkou (stopkatý polyp), alebo širokou stopkou (polyp na širokej báze alebo prisadlý polyp). Vyrastá z hyperplázie bazálnej vrstvy sliznice, je tvorený strómou a žliazkami. Polyp môže byť solitárny, ale môže sa objaviť aj väčšie množstvo polypov zároveň. Tento stav sa nazýva polypóza endometria (sliznice maternice). Často sa stáva, že ženy ani netušia, že nejaké polypy majú, odhalia sa až pri preventívnej prehliadke u gynekológa ultrazvukovým vyšetrením. Častým príznakom „odhalenia“ polypov maternice je nepravidelný cyklus, nadmerné krvácanie, prípadne krvácanie mimo cyklu alebo po sexuálnom styku.

Sharon Stone v Los Angeles, 2019
23.11. 2022 11:00

Pravda až na druhý pokus! Sharon Stone našli nádor, varuje ženy

Obľúbená herečka z filmov Základný inštinkt či Špecialista opäť bojuje o svoje zdravie. Potom, čo jej v roku 2001 našli nádor v prsníku, teraz opäť čelí zdravotným ťažkostiam. Lekári spravili veľkú chybu, Sharon Stone varuje ženskú populáciu.
Odstránenie maternice neznamená koniec radosti zo života.
3.4. 2022 14:00

Lekár radí: Dá sa po odobratí maternice normálne milovať?

Hysterektómia, odstránenie maternice, je zásah nielen do ženského tela, ale aj do psychiky. Je možné naďalej fungovať plnohodnotne ako žena? A čo čakať od samotnej operácie. Vysvetľuje profesor Jozef Višňovský, zástupca prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky JLF UK v Martine.