MENU

Bolesť hlavy Všetky témy

Kĺby potrebujú výživu. Mnohé plody majú protizápalové vlastnosti.
23.6. 2020 14:00

9 potravín proti bolesti kĺbov a reume. Podčiarknuté odborníkmi

Ľuďom trpiacim reumou má podľa najnovších informácií pomôcť zelenina. Príjem vegetariánskej stravy potlačuje príznaky reumy. Postihnutí majú preto jesť veľa zeleniny a ovocia a vynechať zo svojho jedálníčka mastné mäso, údeniny a alkohol.
15.6. 2020 13:40

Skrytý zápal

Zápal je súčasť imunitnej odpovede organizmu na poškodenie po úraze alebo napadnutí cudzorodými látkami. Akútny zápal nastúpi s prudkými prejavmi ako bolesť, začervenanie, opuch, zvýšenie teploty, zakrátko odznie. Chronický zápal je systémový, trvá viac ako 8 týždňov, s miernymi alebo žiadnymi a nešpecifickými symptómami. Prejaví sa pri nedoliečení akútneho zápalu, ale môže taký byť od začiatku. Ak pôsobí príliš dlho, môže spustiť chorobný proces. Pri chronickom zápale sa imunitnými procesmi môže spustiť autoimunitný zápal. Organizmus vyšle zápalovú odpoveď na vnímanú vnútornú hrozbu, hoci ju nevyžaduje. Biele krvinky útočia na vlastné orgány, tkanivá alebo bunky. V štúdiách sa nepovšimuntý chronický systémový zápal upodozrieva z väčšiny civilizačných ochorení – srdca, obličiek, pľúc, kostí, mozgu, z porúch imunity, z cukrovky a rakoviny.

15.6. 2020 13:18

Zápal močových ciest

Infekcia močových ciest je jedným z najčastejších ochorení vylučovacej sústavy. Najviac býva zápalom postihnutý močový mechúr (cystitída) a močová rúra (uretritída).

Trápi viac ženy, pretože ich močová rúra je dlhá len štyri centimetre a v jej tesnej blízkosti sa nachádza pošva a konečník. Baktériám stačí prekonať malú vzdialenosť, aby sa dostali do vlhkého a teplého prostredia močových ciest. Preto zápal močových ciest ide často ruka v ruke so zápalmi v pošve. Takýto zápal sa prejavuje aj bolesťami v podbrušku. Častým sexuálnym stykom a prípadne aj alternatívnymi praktikami sa do močového mechúra prenesie infekcia a spôsobí zápal.

Zatiaľ čo v produktívnom veku je výsadou žien, po 50-tke sa percento postihnutých žien a mužov vyrovnáva. Môže za to zväčšená prostata a zhoršená priechodnosť močovej trubice.

Zápal močových ciest vie potrápiť aj deti. Ak vášmu drobcovi pri cystografickom vyšetrení zistia vezikoureterálny reflux - spätný tok moču, pomôže operácia. Chlapcom môže robiť problém zúžená predkožka, ak sa zúženie neodstráni, zápaly dolných močových ciest trápia aj dospelých mužov, najmä cukrovkárov, ktorých moč obsahuje vyššiu hladinu cukrov a sladké prostredie prospieva baktériám. Ohrozené zápalom sú viac aj ženy, ktorú podstúpili ožarovanie alebo sa liečia chemoterapiou. U niektorých žien sa môže objaviť zápal aj počas tehotenstva.

Zápal v neskoršom veku sprevádza poruchy odtoku moču pri ochoreniach nervového systému, zúženej močovej rúre, kameňoch v močových cestách, či nádorových ochoreniach.

Až v 80% prípadov vyvolávajú zápal baktérie Escherichia Coli, tiež stafylokoky, streptokoky a Enterococcus faecalis. Tieto baktérie sú dôležitou súčasťou črevnej mikroflóry, niektoré z nich sú dôležité aj pri trávení. Problém prichádza vo chvíli, keď opustia svoje prirodzené prostredie v konečníku a vycestujú do močovej trubice a mechúra a podráždia steny mechúra. Vyvolajú zápal sliznice, ktorá je viac prekrvená a opuchnutá.

Približne 15% pacientov sa nepríjemné problémy vracajú. Môže za to aj genetika, štýl obliekania, prehnaná intímna hygiena, často nedoliečený primárny zápal a oslabená imunita.

Príčiny zápalu

 • ochorenie prostaty, zúženie močovej trubice
 • ochabnutie močového mechúra, močové kamene, nádory – spôsobujú nedostatočné vyprázdňovanie močového mechúra a premnoženie baktérií
 • hormonálna nerovnováha a hormonálne zmeny – menopauza, odstránenie vaječníkov
 • cukrovka
 • podráždenie deodorantmi, parfémovanými mydlami, telovými šampónmi, penami do kúpeľa
 • poranenie močovej trubice pri pohlavnom akte
 • nosenie tesných džínsov a bielizne z umelých vlákien
 • genitálny herpes
 • trichomoniáza
 • kvasinková infekcia
 • kvapavka
 • onkologické ochorenie, chemoterapia, ožarovanie
 • nevhodná antikoncepcia
 • pesar

Vyšetrenie

Ak lekár zistí v moči zvýšený počet leukocytov, ktorí svedčí o zápale, nasleduje kultivácia moču, ktorá dokáže prítomnosť konkrétnych baktérií a ich citlivosť na antibiotiká či chemoterapeutiká.

Pri opakovaných zápaloch treba súbežne vyšetriť moč aj vaginálne stery. Baktérie sa totiž môžu nachádzať aj v pošve a vyliečený zápal vedie k ústupu urologických problémov. Pri opakovaných zápaloch tiež absolvujete sonografiu, vyšetrenie priechodnosti močových ciest a na rad prichádza aj imunologické vyšetrenie. Muži podstúpia vyšetrenie prostaty.

15.6. 2020 12:54

Nízky krvný tlak (artériová hypotenzia)

Hypotenzia, teda nízky krvný tlak je stav, kedy sa opakovane a dlhodobo namerajú hodnoty krvného tlaku (TK) pod 100/60 mmHg (milimetrov ortuťového stĺpca). Tlak sa znižuje pri dlhšom státí, vo vydýchanej miestnosti, v teple, pri prudkom vstávaní a napriamení sa i pri zmenách počasia. Najnáchylnejší na tieto zmeny sú mladší a štíhlejší ľudia, prevažne ženy. Chronický nízky tlak neohrozuje srdce a mozog tak ako vysoký, znižuje však kvalitu života. Veľké riziko pre pacientov býva prudké vstávanie, keď náhly pokles krvného tlaku môže vyústiť do mdlôb a nebezpečných pádov. Pri vážnom poklese TK na dlhší čas hrozí pre nedostatočné prekrvenie poškodenie funkcie niektorých orgánov, ako sú srdce či obličky. Hypotenzia sprevádza niektoré ochorenia hormonálneho systému ako Addisonova choroba a ochorenie štítnej žľazy, ďalej poruchy a poškodenia srdca, obličiek, sklerózu multiplex, Parkinsonovu chorobu, nádory na mozgu, cukrovku, anafylaktický a septický šok.

15.6. 2020 12:13

Ruka, noha, ústa

Ochorenie ruka, noha, ústa je doslovným prekladom z anglického pomenovania a poukazuje na to, kde sa choroba viditeľne prejavuje. Ide o syndróm s horúčkami, výsypom na oblúkoch hrdla a pľuzgierikmi najmä na dlaniach, chodidlách a v okolí úst. Toto vysoko nákazlivé vírusové ochorenie postihuje najmä deti do piatich rokov, ale výnimočne sa môže vyskytnúť tiež u dospelých ľudí. Je spôsobené Coxsackie vírusmi patriacimi do skupiny enterovírusov. Ochorenie má nešpecifické príznaky, preto je zložité ho v úvode rozpoznať. Začína zvýšenou teplotou, ktorá sa však v priebehu niekoľkých hodín môže vyšplhať aj nad 39 °C a je ťažké ju znížiť na normálnu úroveň. Dieťa sa cíti unavené, môže mať zväčšené lymfatické uzliny, poprípade sa sťažuje na bolesti bruška a hrdla. Na tretí až štvrtý deň sa objavujú bolestivé afty na slizniciach úst, nasleduje typický výsyp na dlaniach a stupajach. Ide o pľuzgieriky s červeným lemom vo veľkosti jedného až piatich milimetrov. Výnimočne sa môžu vyskytnúť aj na ušniciach, vlasovej časti hlavy, v oblasti stehien, lakťových a zákolenných zhyboch, nad kĺbmi, a tiež inde na tele.