MENU

Bolesť brucha Všetky témy

5.8. 2020 14:00

Diastáza brušných svalov

Diastáza je zväčšenie rozostupu či rozšírenie spojenia dvoch priamych brušných svalov, pravého a ľavého. Štandardná medzera medzi nimi je približne pol centimetra až 1 centimeter. Pokiaľ je ale šľachovitý pruh medzi svalmi širší, hovoríme o diastáze. Tá môže mať šírku až 5 či dokonca 10 centimetrov. V mieste roztiahnutia teda nie sú priame brušné svaly, iba oslabená šľacha. Tým sa mení anatómia brucha z vnútra.
Diastáza sa vyskytuje v prevažnej väčšine u tehotných žien, respektíve žien po pôrode, čo je prirodzené vzhľadom na výrazné zväčšenie brucha počas tehotenstva a viacmesačnému tlaku na brušnú stenu. Objaviť sa však môže aj u ľudí, ktorí výraznejšie priberú do oblasti brucha alebo vykonávajú ťažšiu fyzickú prácu.

Lekár, spravidla chirurg, vám urobí základné vyšetrenie pohmatom a ultrazvukové vyšetrenie. Tak zistí rozsah diastázy a odporučí najvhodnejší postup liečby, prípadne spevnenia brušných svalov.

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?
5.8. 2020 14:00

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Ak sa môjmu štvorročnému synovi niečo nepáči, rozplače sa, až ho z toho bolí brucho. Raz ma pre to zavolali do škôlky, odkiaľ sme utekali k lekárke. Nič nezistila. Môže ho z plaču tak veľmi bolieť bruško?