MENU

Bolesť brucha Všetky témy

15.6. 2020 13:30

Peptické vredy (žalúdkové a dvanástnikové vredy)

Peptické vredy sú nezhubné poškodenia sliznice žalúdka alebo dvanástnika. Vzniknú pri porušení rovnováhy medzi agresívnymi a ochrannými faktormi sliznice žalúdka. Ak agresívne prevýšia schopnosť organizmu opravovať škody, vred praskne. Veľmi často pre užívanie liekov, hlavne proti bolesti a zápalu - nesteroidných antireumatík, antiflogistík, či aspirínu. Úlohu pri tom zohráva aj akútny alebo dlhodobý stres či infekcia baktériou Helicobacter pylori. Relatívne viac vredov majú ľudia s krvnou skupinou nula. Na sliznicu pôsobí ja veľké množstvo kávy, ťažkého jedla, cigarety, stres.

15.6. 2020 13:21

Pankreatitída (zápal pankreasu)

Pankreas ako žľaza s vonkajším vylučovaním - exokrinná, vytvára tráviacu šťavu, ktorej najdôležitejšou zložkou sú tráviace enzýmy. Ako žľaza s vnútorným vylučovaním - endokrinná, je pankreas miestom tvorby dôležitých hormónov potrebných v regulácii hladín a metabolizmu cukru. Existuje množstvo príčin, ktoré akútne alebo chronicky poškodia pankreas. Najčastejšie je na vine nadmerný príjem alkoholu a fajčenie, ale aj nežiadúce účinky niektorých liekov, ožarovanie pri onkologickej liečbe, vírusy, raritne jed niektorých druhov pavúka alebo jašterice. Z metabolických príčin pankreas poškodia zvýšené hladiny tukov a vápnika. Niekedy je príčinou porucha imunity, keď vlastný imunitný systém začne poškodzovať svoje vlastné zdravé tkanivá a orgány. S poškodeným pankreasom sa človek môže narodiť alebo ho postupne ničí chorý žlčník a žlčové cesty, ktoré s jeho činnosťou úzko súvisia. Zápal môže vzniknúť zo dňa na deň, zo stopercentného zdravia do stavu pri obrovských bolestiach. Akútnu pankreatitídu môže vyvolať náraz do brucha, operácia v brušnej dutine, niektoré vyšetrovacie a terapeutické techniky ako je ERCP, čo je vyšetrenie žlčových a pankreatických vývodných ciest alebo pri enteroskopii, čo je endoskopické vyšetrenie tenkého čreva. Chronická pankreatitída je sústavný zápalový proces, tkanivo pankreasu sa pri ňom nahrádza väzivom, ktoré pripomína jazvy. Až v sedemdesiatich percentách môže za ochorenie alkohol a pri dvadsiatich percentách je príčina neznáma. Za zvyšok môže dlhodobá mastná strava alebo užívane liekov.

15.6. 2020 12:13

Ruka, noha, ústa

Ochorenie ruka, noha, ústa je doslovným prekladom z anglického pomenovania a poukazuje na to, kde sa choroba viditeľne prejavuje. Ide o syndróm s horúčkami, výsypom na oblúkoch hrdla a pľuzgierikmi najmä na dlaniach, chodidlách a v okolí úst. Toto vysoko nákazlivé vírusové ochorenie postihuje najmä deti do piatich rokov, ale výnimočne sa môže vyskytnúť tiež u dospelých ľudí. Je spôsobené Coxsackie vírusmi patriacimi do skupiny enterovírusov. Ochorenie má nešpecifické príznaky, preto je zložité ho v úvode rozpoznať. Začína zvýšenou teplotou, ktorá sa však v priebehu niekoľkých hodín môže vyšplhať aj nad 39 °C a je ťažké ju znížiť na normálnu úroveň. Dieťa sa cíti unavené, môže mať zväčšené lymfatické uzliny, poprípade sa sťažuje na bolesti bruška a hrdla. Na tretí až štvrtý deň sa objavujú bolestivé afty na slizniciach úst, nasleduje typický výsyp na dlaniach a stupajach. Ide o pľuzgieriky s červeným lemom vo veľkosti jedného až piatich milimetrov. Výnimočne sa môžu vyskytnúť aj na ušniciach, vlasovej časti hlavy, v oblasti stehien, lakťových a zákolenných zhyboch, nad kĺbmi, a tiež inde na tele.