MENU
rodina-a-tehotenstvo

Zvažujete na Vianoce zvieratko? TOTO premyslite najprv!

Čistota v domove so zvieratkom má vyššie nároky.
Rodina a tehotenstvo

Zvažujete na Vianoce zvieratko? TOTO premyslite najprv!

Dranká vaše dieťa na Vianoce psíka? Alebo ste sa rozhodli rozšíriť domácnosť o mačičku? Je pár detailov, na ktoré by ste pri zvažovaní rozhodne nemali zabudnúť.

Ak ste už prebrali otázky ako kto bude chodiť ráno so psom von či kto sa bude starať o mačací záchod, je tu ešte pár drobností, ktoré by ste pred definitívnym príchodom zvieratka do domácnosti mali zvážiť. Týkajú sa hlavne podlahy a kobercov.

Na podlahu vodu a paru

Ak máte doma prevažne laminátovú, vinylovú čo kachličkovú dlážku, je to rozhodne bod pre vás. Už teraz ale myslite na to, že po príchode nového člena do domácnosti by ste nemali podlahy umývať príliš silnou chémiou, aby sa mu nedráždili labky. Najlepšie, ak od chémie prejdete k takému typu mopu, ktorý si poradí so špinou aj bez chemikálií, len za pomoci čistej vody, či ešte lepšie, vodnej pary. Aj tento mop by sa mal stať tiež novým členom vašej domácnosti.

Finty na koberce a čalúnenie 

Koberce buď rovno vyhoďte, alebo sa pripravte, že budete neustále bojovať s vypadanými chlpmi. Pomôcť by vám mohol aj tento trik - kúpte kefu na zvieratá s oceľovými zúbkami, ktorou chlpy z koberca načešete na koberci na jedno miesto a potom už len vysajete. Ďalší praktický člen domácnosti so zvieratkom.

A na čistenie čalúneného nábytku od srsti pre vás máme jednu fintu - stačí zľahka prejsť po jeho povrchu navlhčenou latexovou či gumenou rukavicou a chlpy budú preč. Tretí praktický člen vašej domácnosti. Skvelý je aj špeciálny čistiaci valček s lepiacimi papiermi, na ktoré sa chlpy prilepia.

Ak ste teda vysporiadaní aj s myšlienkou na zmenené a zvýšené nároky na upratovanie, neostáva len vám zapriať šťastnú ruku pri výbere zvieratka!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor