MENU
zdravy-zivot

Zuzka Vačková prezradila, čo jej pomáha udržať štíhlu líniu

Pandémia priviedla herečku k nápadu posilňovať si imunitu otužovaním. Raz týždenne sa kúpe v jazere.

Súvisiace témy

Zdravý život

Zuzka Vačková prezradila, čo jej pomáha udržať štíhlu líniu

Vždy usmiata Zuzana Vačková (52) prestala držať diéty, vrhla sa na otužovanie a endorfíny jej prináša behanie.

Hráte v seriáli, kde vystupuje hovoriaci pes. Vy máte hneď niekoľko zvieratiek. S ktorým by ste sa rada porozprávali?

S mojím kocúrom. V mač- kách vidím osobnosti. Ale od všetkých svojich zvieratiek som sa mnoho naučila a stále sa učím. Mám dvoch úžasných psíkov. Od tých sa učím trpezlivosti a prispôsobivosti. Od mačky sa učím asertivite, vymedzovať si svoje hranice a robiť si, čo chcem, a od papagája sa učím, že to, čo dám, dostanem naspäť. Keď sa v kuse smejem, aj papagáj sa smeje. Ak sa v rodine kričí a nadáva, aj papagáj z klietky kričí a nadáva. Je krásne zrkadlo pre vzťahy a pre atmosféru v rodine. Takže zvieratá sú naozaj moji veľkí učitelia.

Učíte sa tiež byť vegetariánka? Zverejnili ste model svojho denného menu a je to samá zelenina.

Nie som vegetariánka, v chladničke mám pripravené steaky aj kura. Ale zelenina v mojom jedálnom lístku prevláda.

Netrpíte pri zeleninovej strave neustálym hladom? Z mäsa je aspoň plné brucho.

Ak máte cieľ mať plné brucho, tak veľa mäsa je ideálne. Ale mojím cieľom je byť fit. Samozrejme, že zelenina ma nezasýti na viac ako dve-tri hodiny, lenže ja sa aj snažím každé dve-tri hodiny jesť. Nevynechávam desiatu ani olovrant.

Pandémia priviedla herečku k nápadu posilňovať si imunitu otužovaním. Raz týždenne sa kúpe v jazere.Pandémia priviedla herečku k nápadu posilňovať si imunitu otužovaním. Raz týždenne sa kúpe v jazere.
Pandémia priviedla herečku k nápadu posilňovať si imunitu otužovaním. Raz týždenne sa kúpe v jazere.
Zdroj: Instagram/ zuzanavackova

Pozrite si FOTOgalériu TU

Takže vaša štíhla línia nie je boj?

Keď prišla korona, trochu som zvoľnila – hodila som to na večerné grilovačky, neskoré jedlo, sem-tam nejaký miešaný drink a trochu sa toho na mňa nalepilo, asi tri-štyri kilečká. Preto som to na jeseň vzala odbornejšie a vyhľadala som pomoc. Asi takmer všetky mávame také „ups and downs“, stále chceme schudnúť tých päť kíl, aj sa nám to podarí, prejde pár mesiacov a kilá sú späť, niekedy aj viac. A takto sa potácame medzi obdobiami, keď sme disciplinované a vieme chudnúť, a medzi obdobiami, keď to pustíme a jeme piate cez deviate. Ja som v živote držala naozaj rôzne diéty a teraz na jeseň som si povedala, že už by som chcela konečne rozumieť, ako moje telo funguje. Vyhľadala som preto odborníčky v inštitúte, kde sa venujú strave, chudnutiu a redukcii nadváhy už takmer tridsať rokov, a absolvovala som dvojmesačný koučingový program. A teraz už tomu naozaj rozumiem, stravujem sa podľa toho a vidím, aké je to pre mňa prospešné. Preto tiež dávam na instagram tie celodenné jedálne lístky. Lebo jedna vec je, ak vám niekto dá chutný recept, ale druhá vec je pochopiť celkové nastavenie na päť jedál denne a pestrosť stravy. Lebo väčšina ľudí má dojem, že keď sa ide variť zdravo, je to nuda.

Nechávam sa inšpirovať ľuďmi, ktorí sa na sociálnych sieťach venujú cvičeniu a zdravému životnému štýlu.
 

Priamo na Vianoce ste si odskočili okúpať sa do jazera. Otužujete už dlho?

Aj za tým je korona. Keď na jar prišli reštrikcie, museli sme byť všetci doma a báli sme sa o svoje zdravie, hľadala som na internete, ako „naboostovať“ imunitu. Mnoho múdrych ľudí odporúčalo dýchanie Wima Hofa alebo jeho otužovanie. Tak sme to celá rodina začali praktizovať a od skončenia leta chodíme raz či dvakrát do týždňa do jazera.

Pôsobíte viac ako krehká dáma, no ste zdatná športovkyňa. Nebežali ste náhodou aj košický polmaratón?

To nie, tam som sa zúčastnila asi na šesťkilometrovom behu.

To je o šesť kilometrov viac, než by som zvládla ja.

Ľudia, ktorí sa nezúčastňujú na takýchto akciách, majú pocit, že je to niečo výnimočné. Podobne ako s otužovaním. Ak to neskúsite, máte pocit, že vau, to je obdivuhodné, to by som nikdy nedokázala. Ale vôbec to tak nie je, naopak, je to normálne. Zvládne to každý, kto si v hlave nastaví, že to chce. Na tom behu sa zúčastnili aj malé deti, ľudia po chorobe. Je tam taká úžasná atmosféra, že vás to nesie. A kto nevládze, tak kráča. Spoločné behy sú fantastické, v ovzduší je také množstvo endorfínov, že by som dopriala každému, aby sa prihlásil. Netreba mať pocit, že prehráte, lebo tam neprehrá nikto, každý dôjde do cieľa, hoci aj krokom. Aj toho posledného ostatní ocenia, že sa snaží a chce.

Celý rozhovor so Zuzkou Vačkovou nájdete v najnovšom čísle časopisu Zdravie. 

Februárové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!Februárové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Februárové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Zdroj: Zdravie

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor