MENU
rodina-a-tehotenstvo

Zuzana Vačková: Planéta nás už musela trošku usmerniť, ľudstvo je veľmi sebecké

Zuzana Vačková
Rodina a tehotenstvo

Zuzana Vačková: Planéta nás už musela trošku usmerniť, ľudstvo je veľmi sebecké

V boji proti koronavírusu nasadila herečka Zuzana Vačková (52) viaceré zbrane. Kto ju naučil otužovať, s kým chodí v zime na jazero a kedy sa podľa nej dočkáme konca pandémie?

Sušíte šípky, bazu. Máte v špajzi viac vlastných zásob?

Žijem v rodinnom dome a nasadila som si do záhrady nielen tuje, ale aj ovocné stromy a bylinky. Mám vďaka tomu napríklad vlastné jabĺčka. Milujem prechádzky po prírode a keď na jar vidím kríky kvitnúcej bazy, vezmem rodinu a ideme nazbierať. Sušíme ju a celý dom vonia. Keď si potom v zime robíme výborné čaje, v spomienkach sa vraciam k tomu ako sme po okolí zbierali bazu, šípky, na chalupe lipové kvety, v záhrade mätu...

Keď začnete smrkať, uprednostňujete tieto vaše prírodné medicíny?

Na nás funguje zázvor. Akonáhle má niekto pocit, že na neho niečo lezie, uvarím zázvorový doslova vývar, veľmi štipľavý, pikantný, ale na nás zaberá – dáme si dva dni na takýchto hutných čajoch a sme OK.

Bývanie v rodinnom dome si Zuzana Vačková nevie vynachváliť. Nechala si ho postaviť podľa svojich predstáv.Bývanie v rodinnom dome si Zuzana Vačková nevie vynachváliť. Nechala si ho postaviť podľa svojich predstáv.
Bývanie v rodinnom dome si Zuzana Vačková nevie vynachváliť. Nechala si ho postaviť podľa svojich predstáv.
Zdroj: Instagram.com/@zuzanavackova
FOTOgaléria

Celú zimu ste chodili kúpať sa do jazera. Otužujete už dlho?

Keď na jar prišli reštrikcie pre koronu, museli sme byť všetci doma a báli sme sa o svoje zdravie, hľadala som na internete, ako „naboostovať“ imunitu. Mnoho múdrych ľudí odporúčalo dýchanie Wima Hofa alebo jeho otužovanie. Tak sme to celá rodina začali praktizovať a od skončenia leta chodíme raz či dvakrát do týždňa do jazera.

Celá rodina? Aj vaša dcéra Maruška?

Dcéra nie, ale môj ocko, syn a synovec. S chlapmi chodím. Wim Hof má aplikáciu, ktorú som si stiahla a podľa nej si z času na čas dávam tiež dýchanie, ktoré odporúča. Aj prípravu na otužovanie som robila podľa jeho inštrukcií – sprchovanie studenou vodou najprv krátko, potom dlhšie...

Cítite zdravotný efekt?

Zatiaľ neviem. Od čias, čo je tu koronavírus, každý soplík, zakašľanie či zaškrabanie v hrdle vyvoláva obavy. Ale odkedy mám túto zvýšenú citlivosť na prechladnutie a viac sa pozorujem, tak som chorá nebola. Ani nikto v rodine.

U priateľa, ktorý žije pod Zoborom v Nitre.U priateľa, ktorý žije pod Zoborom v Nitre.
U priateľa, ktorý žije pod Zoborom v Nitre.
Zdroj: Instagram

Aj do sudu s ľadom sa chystáte ponárať, ako Wim Hof?

Do extrémov nechcem ísť, otužovanie beriem skôr ako prirodzenú vec. Osobne si myslím, že pohodlný život, ktorý nám priniesli výdobytky techniky, je fajn, ale len do istej miery. Nemali by sme popri tom zlenivieť. Napríklad môžem všade jazdiť autom, ale to neznamená, že sa nemám chodiť prechádzať, že nemám nohy využívať aj na niečo iné ako na prejdenie z domu do auta a z auta do práce. Ak mám teplú vodu k dispozícii 24 hodín denne, to neznamená, že sa nemôžem ako naši predkovia ísť okúpať do studenej vody. Lebo kedysi to bolo ľuďom prirodzené.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor