MENU
rodina-a-tehotenstvo

Zuzana Haasová: Zrazu som bola v bezvedomí, ani neviem ako

Zuzka podporuje množstvo akcií, ktoré súvisia s diabetom
Rodina a tehotenstvo

Zuzana Haasová: Zrazu som bola v bezvedomí, ani neviem ako

Herečka a speváčka Zuzana Haasová (40) zvažuje štúdium na zdravotnú sestru a o nejaký čas z nej bude poľovníčka. Aké zmeny v živote chystá a prečo?

Slávny český herec Hugo Haas je vaša rodina?                          

Bola by som šťastná, keby bol. Mala by som špeciálne herecké gény! Ale nie je. Robíme si rodostrom, on patril do židovskej vetvy Haasovcov a my sme z tej druhej vetvy.

Vy aj vaše dve sestry ste umelecky orientované. Máte iné umelecké zázemie?

Roky tvrdím, že my tri sme sa vlastne nepodarili. Sme zo stavebnej rodiny architektov a geodetov. Naša mamička, stavebná inžinierka, je však veľmi dobrá v maľovaní a šikovná výtvarníčka, strýko nakoniec robil v národnej galérii ako maliar. Takže sestra Ivetka sa neodklonila ďaleko. A deduško s babičkou zase boli v mladosti amatérski herci.

Zuzka Haasová s mamou Oľgou
a so sestrami Monikou a Ivetou.Zuzka Haasová s mamou Oľgou
a so sestrami Monikou a Ivetou.
Zuzka Haasová s mamou Oľgou a so sestrami Monikou a Ivetou.
Zdroj: FACEBOOK

 

Celú fotogalériu nájdete TU

Našla som, že váš deduško z otcovej strany, Karol Haas III., bol významný futbalista.

Áno, aj výborný tréner, liga v Trenčíne sa pozdvihla i vďaka nemu, bol na to hrdý. Meno Karol sa u nás dodržiava, otec a môj mladší brat sú tiež Karolovia. Ja som mala byť Karolínka, ako spojenie mien otca, Karol, a mamička je Olinka. No nakoniec sa nejako vybojovalo, že budem Zuzanka.

Mala som byť Karolínka, ako spojenie otcovho mena Karol, a mamičkinho Olinka.
Z. Haasová

O vašich dvoch bratoch sa vie menej. Sú aj oni umelecky orientovaní?

Samko je veľmi výtvarne nadaný, úžasne maľuje a hoci to neštuduje, možno sa k tomu oblúkom vráti. A Kajo je skôr športovec, má v Žiline klub, kde motivuje deti k atletike.

Aký máte vzťah k športu vy?

Náš otec je veľký športovec a nebol benevolentný, takže všetky sestry sme športovo zdatné, aj keby sme nechceli. Viem výborne lyžovať, korčuľovať, snowboardovať, behať, hrala som futbal, hokej, tenis, squash, jazdila som na koni... Otec nás viedol ku všetkým športom. Plus som ako krúžok mala tiež basketbal, chodila som na plávanie, neskôr na tanec. Ten často využívam v projektoch v mojom Divadle Haaf a tiež v mojej swingovej kapele.

Neprekážalo pri športe, že máte od detstva cukrovku?

Dostala som ju v roku 1988, keď sa o cukrovke prvého typu vedelo len veľmi málo, ešte neboli glukomery, inzulínové pumpy. Bol problém získať aj informáciu napríklad o tom, či môžeme ísť na túru. Mamička preto vzala obrovský ruksak, kam dala hrnček na varenie, liehový varič, vodu, skúmavku, špeciálny roztok, ja som sa musela vycikať do pohárika a ona v prírode predtým, než som išla jesť, zisťovala z moču, aký mam cukor. Navyše, to bol stav spred troch hodín, nie momentálny.  Z tohto hľadiska to boli ťažké časy. Aj inzulín bol inej kvality ako dnes, keď mi prišlo zle, to nebolo – mami, prosím si cukor – ale zrazu som bola v bezvedomí, ani som nevedela ako. Moja mamička z toho bola v neustálom strese, no mne to prezentovala ako čosi špeciálne a výnimočné, čo nemá nikto iný, iba ja. Preto som v detstve cukrovku ako obmedzenie nevnímala, ani pri športe. Akurát pri plávaní bol večne pri mne nejaký dospelý, čo mi veľmi prekážalo. Až neskôr som pochopila, že som sa vo vode mohla kedykoľvek dostať do kómy a utopiť sa.

Je život s diabetom komplikovaný?

Cukrovka ma veľa naučila - dodržiavať isté pravidlá, stereotyp a pravidelnosť, dávam si na seba viac pozor po zdravotnej stránke, som na seba prísna.  Motivovala ma robiť osvetu a pomáhať druhým. A oveľa viac si vážim každú sekundu v živote, lebo cukrovka nebolí, ale keď začne kraľovať, čas sa rýchlo skráti. 

Chodíte pre ňu do hyperbarickej komory. Pomáha vám to?

Vďaka pretlaku v komore sa vdychovaný kyslík dostane úplne všade v tele, aj k cievam a nervovým zakončeniam, kam sa bežne nedostane, a obnovuje tam poškodené bunky. U mňa je to dôležité pre oči, obličky, srdce, pre hojenie rán, pre obnovu nervových zakončení. Po vyše tridsiatich rokoch s cukrovkou mám prirodzene rôzne komplikácie, hyperbarická komora mi s tým naozaj pomáha a lekári tie zmeny vidia. Mala som tri cisárske rezy a mne hojenie rán trvá pol roka aj rok. V tomto robí hyperbarická komora naozaj zázraky.

Spomínate obličky, aký problém ste mali?

Som extrémistka. Kedysi som zabúdala piť, lebo keď niečo robím a baví ma to, zabúdam jesť aj piť. Tým som si spôsobila problém s obličkami, akoby sa znútra pozliepali. A tak som začala extrémne piť, za deň aj päť či sedem litrov vody. A stále som mala pocit, že som smädná. Lekári mi to zatrhli, povolili mi maximálne štyri litre, čo dodržiavam. Zvykla som si ráno, len čo vstanem, vypiť na jeden šup pol litra čistej vody. To urobí očistu celého organizmu.

Aby ste toho nemali málo, pred pár rokmi vám vybrali štítnu žľazu. Prečo?

V rámci cukrovky sa rozvíjajú ďalšie zdravotné komplikácie, často aj autoimúnna tyreoiditída a celiakia, tú ešte nemám. Takže mi vyoperovali štítnu žľazu a som na hormonálnych liekoch. Preto mávam aj zmeny hmotnosti hore-dole. Ale vraj by som z tých liekov mala byť celá bacuľatejsia, veľmi zavodnená, a pokojnejšia, menej hyperaktívna. Na mňa to však nefunguje!

Ako je to s vami a očkovaním, keď máte viaceré iné zdravotné komplikácie? Dali ste si pichnúť "včeličku"?

Chcem sa stretávať s ľuďmi, pracovať a cestovať, to je môj život. Takže jasné, som očkovaná! Inak, v rámci odberného tímu MOM som dlho robila asistenčné technické práce. Dokonca zvažujem, že by som diaľkovo študovala za sestričku.

Sovička Šumienka je veľká láska Zuzany Haasovej.Sovička Šumienka je veľká láska Zuzany Haasovej.
Sovička Šumienka je veľká láska Zuzany Haasovej.
Zdroj: instagram

A čo vaša sovička, ešte ju máte?

Sovička Šumienka, čiže plamienka driemavá, už šla do prírody, teraz chcem vychovať ďalšiu. No podľa nového zákona už nestačí, že mám sokoliarske skúšky. Musím zložiť aj poľovnícke skúšky, až potom môžem chovať dravca. Tak sa na to pripravujem.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac

Zuby mám zrazu veľmi citlivé na studené. Môže to byť niečo vážnejšie?

Zvýšenú citlivosť zubov na studené môžu spôsobovať odhalené zubné krčky. Odkrýva sa citlivé zubné tkanivo krčka, ktoré býva bežne prekryté ďasnom. Za týmto stavom sa môže skrývať niekoľko príčin – napríklad nesprávna technika čistenia zubov, zápal ďasien a parodontitída, nevyhovujúca pozícia zubov, ale aj prirodzené starnutie spojené s atrofiou ďasien. Poraďte sa so zubným lekárom, ktorý vám komplexne skontroluje stav chrupu a ďasien. Ak potvrdí, že ide o odhalené zubné krčky, má, v závislosti od príčiny, rôzne možnosti, ako postupovať. Môže krčky napríklad prekryť výplňovým materiálom alebo sa pokúsiť ďasná vrátiť do pôvodnej polohy chirurgickým zákrokom. Na samotnú citlivosť zubov pomáhajú špeciálne zubné pasty alebo ambulantné prípravky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor