MENU
rodina-a-tehotenstvo

Zuzana Haasová otvorene: Plánovali sme dieťa a manžel prišiel s rozvodom

Nčpž, Zuzana Haasová, herečka

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Zuzana Haasová otvorene: Plánovali sme dieťa a manžel prišiel s rozvodom

Herečka a speváčka Zuzana Haasová (40) je nenapraviteľná optimistka. Ako trávila lockdown a čo ju naučila cukrovka?

Inzulínovej pumpe ste na Instagrame doslova vyznali lásku. Uľahčuje vám výrazne život?

Hoci som si aj dovtedy myslela, že život je gombička, odkedy mám pumpu, všetko je oveľa jednoduchšie. Naozaj nevýslovne oslobodzuje. Akoby som mala zdravý pankreas a navyše si ním mohla sama manipulovať. Ak pre nejakú hereckú úlohu bolo treba, aby som trochu pribrala, jednoducho som si pridala inzulín a začala som viac jesť. Keď som, naopak, potrebovala schudnúť, inzulín som si pomaličky odoberala a tým som chudla až na požadovanú štíhlosť. Aj v chronickej chorobe sa dá nájsť nejaká prednosť a kto to dokáže, má vyhrané. Obmedzenia sú len v hlave. Myslím si, že každá naša chyba či zlozvyk môže byť naša prednosť, ak si to
takto uvedomíme, máme čo ukazovať.

Na snímke Zuzana Haasová ako dobrovoľná zapisovateľka údajov na jednom z bratislavských odberných miest na Covid-19.Na snímke Zuzana Haasová ako dobrovoľná zapisovateľka údajov na jednom z bratislavských odberných miest na Covid-19.
Na snímke Zuzana Haasová ako dobrovoľná zapisovateľka údajov na jednom z bratislavských odberných miest na Covid-19.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Celá FOTOgaléria TU

Vy si tú cukrovku takmer rozmaznávte!

Veľa ma naučila – dodržiavať isté pravidlá, stereotyp a pravidelnosť, dávam si na seba viac pozor zo zdravotnej stránky, som na seba prísna. U lekárov som častejšie ako v potravinách a beriem ich ako priateľov, takže som získala okruh obdivuhodných, múdrych kamarátov. Motivovala ma robiť osvetu a pomáhať druhým, čo neviem, či by som robila ako zdravá. A oveľa viac si vážim každú sekundu v živote, lebo cukrovka nebolí, ale keď začne kraľovať, čas sa rýchlo skráti. Vážim si svoje nohy, lebo sa mi s nimi môže kedykoľvek niečo stať. Ak to všetko takto beriem, je to veľmi optimistické a vlastne mi môžete aj závidieť, že cukrovku mám.

Pandémia tú vašu energiu trochu neutlmila?

Hovoria mi, že som „na facku“ optimistická a nájdem optimistické riešenie aj tam, kde nie je. Ale toto sa trochu dotklo aj mňa. Navyše, krátko pred koronou som sa rozviedla, pričom tesne predtým sme mali naplánované, že sa pokúsime o bábätko, tretie. Preto som zrušila všetku robotu, natáčania, divadlo, aby som nepracovala a zodpovedne donosila zdravé bábo. A vtedy prišiel exmanžel s informáciou, že sa rozvádzame a žiadne bábätko nebude. Čiže som prišla o robotu, do toho lockdown, korona a ja som bola vo vzduchu. Nemala som ani kde bývať. Ten môj optimizmus ma naozaj zachránil a dala som to „na pána“, za čo som sama na seba pyšná. Rok som bývala s mamičkou a nakoniec to bolo aj dobre, lebo ona lockdown neznášala najlepšie, a teda malo zmysel byť spolu a podporiť sa.

S Martinom Kostkom tvorili pár dlho, no manželstvo sa neskončilo šťastne.S Martinom Kostkom tvorili pár dlho, no manželstvo sa neskončilo šťastne.
S Martinom Kostkom tvorili pár dlho, no manželstvo sa neskončilo šťastne.
Zdroj: Zuzana Haasová, byvanie, interi

A ako znášala lockdown a dištančné vyučovanie vaša dcéra?

Absolútne jej to nevyhovovalo. Tešila sa na nových ľudí, je prváčka na umeleckej škole, študuje hudbu, hru na dychovom hudobnom nástroji a na klavíri. A to sa učiť cez video ani online veľmi nedá. Nikdy som ju nevidela šťastnejšiu ako ten mesiac a pol, čo chodila na jeseň do školy. Romi chce byť herečka, ktorá bude ovládať všetky dychové nástroje. Taká zatiaľ neexistuje u nás ani v Česku. Bude topka!

Myslíte, že to zlé je už za vami, začína sa vám opäť dariť?

Celý život som pracovala na dome, postavila som už druhý a zrazu som nevedela, ako ďalej, nemala som ani robotu, ani seriály, ktoré jediné by ma finančne zachránili. Tak som sa uvoľnila a rozhliadala sa, čo urobím. Nakoniec sme to ako rodina zvládli a postupne budem mať kde s dcérou bývať. Snažím sa robiť svoje vlastné projekty pre deti – divadlo, krúžky, prípravu na herectvo či hudobnú teóriu. Je to stále ťažké, po pandémii sa všetko len pomaly rozbieha, ale optimizmus mám stále. Dôležitý je život, nadeň nie je nič. A kým som tu, stále je dobre. Nech som v akejkoľvek ťažkej situá- cii. Uvedomila som si to aj po tom, čo sa mi stalo s mojimi detičkami. Nič nie je podstatné, nič nie je dôležité na hádku. Dôležité je, že žijem s človekom, ktorého ľúbim a on ľúbi mňa, som pre neho dôležitá. Že mám ľudí, ktorí sú pre mňa dôležití. Nie je nič dôležitejšie ako život. Preto ma denne ľudia stretnú usmiatu...

Celý rozhovor so Zuzanou Haasovou nájdete v najnovšom čísle časopisu Zdravie. 

Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Zdroj: NMH

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor