MENU
rodina-a-tehotenstvo

Známe ženy, ktoré prekonali rakovinu prsníka

Herečka Christina Applegate a iné známe ženy dokazujú, že aj rakovina prsníka sa dá poraziť.
Zdroj: Profimedia.sk

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Známe ženy, ktoré prekonali rakovinu prsníka

Slávne ženy, ktoré prekonali rakovinu prsníka, sa za svoju chorobu nehanbia. Naopak, sú inšpiráciou pre všetky s podobným osudom.

Kylie Minogue

Potom, čo jej diagnostikovali rakovinu prsníka v roku 2005, Kylie Minogue tvrdo bojovala a oplatilo sa. Maličká a brilantná austrálska speváčka je jednou z najznámejších osobností, ktoré potrápilo toto ochorenie, a verejne to prezentovala. Snažila sa byť inšpiráciou pre ostatné trpiace ženy, verejne hovorila o svojej chorobe a pomohla im vidieť „svetlo na konci tunela“. Jej odhodlanie vyhrať a ochota hovoriť o ochorení viedli ženy k preventívnym vyšetreniam a teda zachránili mnoho životov.

Olivia Newton - John

Vzhľadom k tomu, že bojovala a prekonala chorobu už pred 20 rokmi, Olivia Newton - John sa aj teraz snaží zvýšiť povedomie o rakovine prsníka. Bola pripravená o tom hovoriť už v čase, keď to nebola tak otvorená téma a finančne prispieva na charitu na rakovinu prsníka. Rovnako ako ostatným celebritám, aj Olivii sa podarilo pokračovať v kariére aj pomáhať ostatným.

Rakovina prsníka

Christina Applegate

Keď herečke Christine Applegate diagnostikovali ochorenie v roku 2008, bola rada, že nádor bol len v jednom prsníku. To však zatienila skutočnosť, že mala v sebe gén, ktorý znamená, že rakovina sa pravdepodobne vráti. Preventívne podstúpila obojstrannú mastektómiu (ako Angelina Jolie) a rekonštrukciu prsníkov. Stala sa tak inšpiráciou pre ostatné ženy, a ukázala im, že stále môžu byť sexi aj bez vlastných pŕs.

Judy Blume

Veľmi úspešná autorka Judy Blume sa obávala najhoršieho, keď jej diagnostikovali rakovina prsníka. Vzhľadom k jej vyššiemu veku je možné, že inšpirovala milióny žien, aby si samy kontrolovali svoje prsia, a tiež, aby videli, že vek nie je prekážkou k vyliečeniu. Potvrdila, že zdravý životný štýl nie je zárukou imunity pred rakovinu prsníka - každý môže podľahnúť.

Cynthia Nixon

Hviezda seriálu a filmov Sex v meste, Cynthia Nixon, sa rovnako ako ostatné celebrity, ktoré porazili rakovinu, snaží zvýšiť povedomie o chorobe. Je veľkou zástankyňou samovyšetrenia a jej boj proti rakovine inšpiroval mnoho žien, aby šli na mamografické vyšetrenie. Zdôrazňuje, aké je to dôležité, aby sa ženy prevencie nebáli.

Suzanne Somers

Už je to dvanásť rokov, čo Suzanne Somers začala svoj boj proti rakovine prsníka. Rovnako ako mnoho celebrít, ktoré prekonali rakovinu prsníka, odmietla chemoterapiu, aj keď to znamenalo podstúpiť operáciu a rádioterapiu. Bojuje za bio-identickú hormonálnu substitučnú terapiu, a dáva tak ďalšiu nádej chorým ženám.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor