MENU
rodina-a-tehotenstvo

Známe ženy, ktoré prekonali rakovinu prsníka

Herečka Christina Applegate a iné známe ženy dokazujú, že aj rakovina prsníka sa dá poraziť.
Zdroj: Profimedia.sk

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Známe ženy, ktoré prekonali rakovinu prsníka

Slávne ženy, ktoré prekonali rakovinu prsníka, sa za svoju chorobu nehanbia. Naopak, sú inšpiráciou pre všetky s podobným osudom.

Kylie Minogue

Potom, čo jej diagnostikovali rakovinu prsníka v roku 2005, Kylie Minogue tvrdo bojovala a oplatilo sa. Maličká a brilantná austrálska speváčka je jednou z najznámejších osobností, ktoré potrápilo toto ochorenie, a verejne to prezentovala. Snažila sa byť inšpiráciou pre ostatné trpiace ženy, verejne hovorila o svojej chorobe a pomohla im vidieť „svetlo na konci tunela“. Jej odhodlanie vyhrať a ochota hovoriť o ochorení viedli ženy k preventívnym vyšetreniam a teda zachránili mnoho životov.

Olivia Newton - John

Vzhľadom k tomu, že bojovala a prekonala chorobu už pred 20 rokmi, Olivia Newton - John sa aj teraz snaží zvýšiť povedomie o rakovine prsníka. Bola pripravená o tom hovoriť už v čase, keď to nebola tak otvorená téma a finančne prispieva na charitu na rakovinu prsníka. Rovnako ako ostatným celebritám, aj Olivii sa podarilo pokračovať v kariére aj pomáhať ostatným.

Rakovina prsníka

Christina Applegate

Keď herečke Christine Applegate diagnostikovali ochorenie v roku 2008, bola rada, že nádor bol len v jednom prsníku. To však zatienila skutočnosť, že mala v sebe gén, ktorý znamená, že rakovina sa pravdepodobne vráti. Preventívne podstúpila obojstrannú mastektómiu (ako Angelina Jolie) a rekonštrukciu prsníkov. Stala sa tak inšpiráciou pre ostatné ženy, a ukázala im, že stále môžu byť sexi aj bez vlastných pŕs.

Judy Blume

Veľmi úspešná autorka Judy Blume sa obávala najhoršieho, keď jej diagnostikovali rakovina prsníka. Vzhľadom k jej vyššiemu veku je možné, že inšpirovala milióny žien, aby si samy kontrolovali svoje prsia, a tiež, aby videli, že vek nie je prekážkou k vyliečeniu. Potvrdila, že zdravý životný štýl nie je zárukou imunity pred rakovinu prsníka - každý môže podľahnúť.

Cynthia Nixon

Hviezda seriálu a filmov Sex v meste, Cynthia Nixon, sa rovnako ako ostatné celebrity, ktoré porazili rakovinu, snaží zvýšiť povedomie o chorobe. Je veľkou zástankyňou samovyšetrenia a jej boj proti rakovine inšpiroval mnoho žien, aby šli na mamografické vyšetrenie. Zdôrazňuje, aké je to dôležité, aby sa ženy prevencie nebáli.

Suzanne Somers

Už je to dvanásť rokov, čo Suzanne Somers začala svoj boj proti rakovine prsníka. Rovnako ako mnoho celebrít, ktoré prekonali rakovinu prsníka, odmietla chemoterapiu, aj keď to znamenalo podstúpiť operáciu a rádioterapiu. Bojuje za bio-identickú hormonálnu substitučnú terapiu, a dáva tak ďalšiu nádej chorým ženám.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor