MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vylepší vrásky, obrúsi nedokonalosti. Ako si vybrať ideálny peeling?

Aj pleť potrebuje detox.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Vylepší vrásky, obrúsi nedokonalosti. Ako si vybrať ideálny peeling?

Pleť sa po použití peelingu rozjasní, zjemnia sa jazvičky či pigmentové škvrny, len si treba vybrať správne ošetrenie. Nielen o rozdieloch medzi povrchovým a hlbokým ošetrením porozprpáva skúsená dermatologička.

Chemický peeling patrí k najpopulárnejším neinvazívnym metódam, ktoré zlepšujú vzhľad pokožky. Princíp ošetrenia je jednoduchý. Po aplikácii chemických látok sa odlúčia povrchové časti kože a v hĺbke sa naštartuje novotvorba elastických a kolagénových vlákien. „V súčasnosti sa najviac používajú alfa- -hydroxykyseliny alebo ovocné kyseliny, ktoré nájdete aj pod označením AHA. Ich hlavným zástupcom je kyselina glykolová,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Petra Mečiarová. „Podľa typu pokožky ju môžeme kombinovať s kyselinou citrónovou, ktorá zjemňuje pigmentové škvrny, alebo s kyselinou mandľovou. Tá prospieva najmä mastnej a aknóznej pleti.“

Chemický peeling využíva aj:

  • kyselinu trichlóroctovú
  • kyselinu salicylovú
  • kyselinu jablčnú alebo mliečnu
  • prípadne fenol a rezorcín

Liečbu netajte

Chemický peeling redukuje pigmentové škvrny, jazvičky, póry, aknózne prejavy i jemné vrásky. Pokožka sa rozjasní a je po ošetrení hladšia a farebne zjednotená. Peelingové ošetrenie je vhodné pre všetky vekové kategórie. Ocenia ho nielen ženy, ale i muži. Presný druh kyselín odborník zvolí na základe dermatologického vyšetrenia. Rozhodujúci nie je len typ pokožky, ale i prípadné kožné ochorenia a efekt, ktorý chcete dosiahnuť.„Chemický peeling nie je vhodný v prípade atopického ekzému, rosacey a častých herpetických infekcií,“ upozorňuje odborníčka. „Zvýšená opatrnosť je nutná aj pri užívaní niektorých liekov a pri cukrovke.“ Práve preto sa pri úvodnom rozhovore neoplatí zatajiť akúkoľvek liečbu, ktorú podstupujete.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor