MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vylepší vrásky, obrúsi nedokonalosti. Ako si vybrať ideálny peeling?

Aj pleť potrebuje detox.
Rodina a tehotenstvo

Vylepší vrásky, obrúsi nedokonalosti. Ako si vybrať ideálny peeling?

Pleť sa po použití peelingu rozjasní, zjemnia sa jazvičky či pigmentové škvrny, len si treba vybrať správne ošetrenie. Nielen o rozdieloch medzi povrchovým a hlbokým ošetrením porozprpáva skúsená dermatologička.

Chemický peeling patrí k najpopulárnejším neinvazívnym metódam, ktoré zlepšujú vzhľad pokožky. Princíp ošetrenia je jednoduchý. Po aplikácii chemických látok sa odlúčia povrchové časti kože a v hĺbke sa naštartuje novotvorba elastických a kolagénových vlákien. „V súčasnosti sa najviac používajú alfa- -hydroxykyseliny alebo ovocné kyseliny, ktoré nájdete aj pod označením AHA. Ich hlavným zástupcom je kyselina glykolová,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Petra Mečiarová. „Podľa typu pokožky ju môžeme kombinovať s kyselinou citrónovou, ktorá zjemňuje pigmentové škvrny, alebo s kyselinou mandľovou. Tá prospieva najmä mastnej a aknóznej pleti.“

Chemický peeling využíva aj:

  • kyselinu trichlóroctovú
  • kyselinu salicylovú
  • kyselinu jablčnú alebo mliečnu
  • prípadne fenol a rezorcín

Liečbu netajte

Chemický peeling redukuje pigmentové škvrny, jazvičky, póry, aknózne prejavy i jemné vrásky. Pokožka sa rozjasní a je po ošetrení hladšia a farebne zjednotená. Peelingové ošetrenie je vhodné pre všetky vekové kategórie. Ocenia ho nielen ženy, ale i muži. Presný druh kyselín odborník zvolí na základe dermatologického vyšetrenia. Rozhodujúci nie je len typ pokožky, ale i prípadné kožné ochorenia a efekt, ktorý chcete dosiahnuť.„Chemický peeling nie je vhodný v prípade atopického ekzému, rosacey a častých herpetických infekcií,“ upozorňuje odborníčka. „Zvýšená opatrnosť je nutná aj pri užívaní niektorých liekov a pri cukrovke.“ Práve preto sa pri úvodnom rozhovore neoplatí zatajiť akúkoľvek liečbu, ktorú podstupujete.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor