MENU
rodina-a-tehotenstvo

Životzachraňujúce zábery nenarodených bábätiek: Ohúrení vedci, toto vyšlo!

Ilustračné foto

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Životzachraňujúce zábery nenarodených bábätiek: Ohúrení vedci, toto vyšlo!

Britským vedcom sa podarilo vytvoriť najpresnejšie obrázky srdiečok ešte nenarodených detí.

Tím z King's College London a nemocníc Guy's a St Thomas's je presvedčený, že ich postup pomôže v starostlivosti o deti s vrodenými chorobami srdca. Výsledky štúdie publikovali v časopise Lancet.

3D srdce

Výskumníci najprv spravili s pomocou MRI sériu 2D obrázkov srdca z rôznych uhlov. Keďže je však srdce nenarodeného dieťaťa maličké, bije veľmi rýchlo a bábätko sa navyše v maternici hýbe, zábery boli neostré. Následne ich dali spracovať sofistikovanému počítačovému softvéru, ktorý jednotlivé zábery spojil, zohľadnil srdcový rytmus a vytvoril 3D obraz srdca. Lekári tak získali jasný pohľad na abnormalitu.

► Váš príbeh: Bez plodovej vody v brušku. Maggie zachránil prelomový zákrok

Zdravé dievčatko

Na štúdii sa zúčastnila aj Kirbi-Lea Pettitt, ktorej dcérka Violet-Vienna mala vážnu vrodenú chybu srdcových ciev. Lekár si to prvý raz všimol počas rutinného ultrazvukového vyšetrenia, keď bola v 20. týždni tehotenstva. Potom sa zapojila do štúdie a 3D obraz odhalil zúženie aorty a dve diery v srdci. Skutočnosť, že mali lekári k dispozícii presné obrázky, im umožnila pripraviť si plán, ako dieťa zachrániť. Z Violet-Vienny, ktorá týždeň po narodení podstúpila náročnú operáciu, je dnes vďaka tomu zdravé 11-mesačné dievčatko.

Video: MRI scan bábätka v maternici

 
Zdroj videa: Chanenl Mum, iFind project and King's College London / youtube.com

Čítajte aj: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor