MENU
rodina-a-tehotenstvo

Typ zamestnania rozhoduje o vašom zdraví. Ktoré je to ideálne?

Ilustračná snímka

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Typ zamestnania rozhoduje o vašom zdraví. Ktoré je to ideálne?

V zamestnaní trávite väčšinu dňa a nedivte sa, že potom nemáte čas na seba ani na rodinu. Živnostníčky sú na vlastnej nohe, pracujú síce viac, ale svoj čas si vedia rozdeliť aj na voľnočasové aktivity a pre seba. Ktoré ženy sú zdravšie?

Vplyv zamestnania na zdravie

Už ste sa niekedy zamýšľali nad tým, že aj druh práce vie ovplyvniť vaše zdravie? Vysoké požiadavky, ktoré sú na vás kladené v práci vedú k permanentnému stresu. Z toho potom plynú aj ďalšie zdravotné problémy. Nie je neobvyklé, ak máte hnačku, zápchu, problémy so spánkom, sústredením a pamäťou. Čo tak zmeniť prácu? Ale také ľahké to asi nebude. Možno vás inšpiruje štúdia, ktorá sa zaoberala sledovaním žien, ktoré sú sebe vlastnými šéfkami, teda živnostníčkami.

V porovnaní s prácou na trvalý pracovný pomer, samostatná zárobková činnosť vplýva priaznivejšie na kardiovaskulárny systém žien. Vedecký tím vykonal prierezovú analýzu s použitím údajov z University of Michigan Health a Retirement Study. Študijná vzorka pozostávala z 4 624 zamestnaných žien na trvalý pracovný pomer a živnostníčok. Snažili sa preskúmať vzťahy medzi živnosťou a niekoľkými rizikovými faktormi srdcovo-cievnych ochorení.

Tieto dve skupiny nevykazovali významné rozdiely vo vysokoškolskom vzdelaní, rodinnom stave, deťoch, všeobecnom zdravotnom stave, cukrovke, depresii, emocionálnych, nervových alebo psychických problémoch, problémoch s alkoholom alebo fajčením.

Živnostníčky sú zdravšie?

Z 4 624 pracujúcich žien bolo 747 živnostníčok. V priemere boli živnostníčky staršie ako ženy zamestnané na trvalý pracovný pomer a odpracovali viac hodín týždenne. Tieto ženy vykazovali vyššiu fyzickú aktivitu aspoň dvakrát týždenne. To môže byť spôsobené tým, že si vedia počas dňa manažovať čas a venovať sa iným aktivitám. Aj to bolo dôvodom, prečo bolo ich BMI oproti ženám pracujúcim na trvalý pracovný pomer nižšie. Preukázalo sa, že u týchto žien je nižšia pravdepodobnosť rozvoja obezity a vysokého krvného tlaku oproti ženám z druhej skupiny.

U živnostníčok pozorovali 34 % pokles pravdepodobnosti rizika obezity, 43 % pokles rizika vysokého krvného tlaku a 30 % pokles rizika cukrovky.

Zistenia vedcov ukázali, že živnostníčky mali výrazne lepšie výsledky viacerých rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení ako je obezita, vysoký krvný tlak, cukrovka, cvičenie aspoň dvakrát týždenne a BMI v porovnaní so ženami zamestnanými na trvalý pracovný pomer. Tieto výsledky neboli ovplyvnené prístupom k zdravotnej starostlivosti.

Výskum úplne nepreukázal, že samostatná zárobková činnosť vedie k lepšiemu zdraviu, ale načrtol otázku, či určité aspekty živnosti môžu ovplyvniť zdravie ženského srdca.

Živnosť nie je pre všetky

Nie všetky ženy môžu, alebo chcú pracovať na živnosť. Ale určité prvky samostatne zárobkovej činnosti by ženy uvítali aj v zamestnaní. Flexibilita pracovného času by vytvorila priestor pre ich aktivity a čas strávený s rodinou, ktorý je pre fyzické aj psychické zdravie žien dôležité. Zamestnávatelia majú možnosť ponúknuť svojim zamestnankyniam rôzne benefity vo forme vstupov do fitness, welleness alebo pripraviť pre ne aktivity spojené so zdravím a cvičením. Dôležité je aj stravovanie v práci, priestor a čas na kvalitné jedlo by si mala dopriať každá žena.

Táto pilotná štúdia odštartovala ďalšie otázky a hypotézy o príčinných vzťahoch medzi živnosťou a výsledkami kardiovaskulárneho zdravia u žien.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor