MENU
Rodina a tehotenstvo

Žijete v toxickom vzťahu? Pri týchto signáloch treba spozornieť

Manžela nespoznávam, moje argumenty vôbec neberie.Manžela nespoznávam, moje argumenty vôbec neberie.
Zdroj: Shutterstock

Trochu schudni

V toxickom vzťahu často prichádza na pretras aj vzhľad, opäť sú to cielené, kritické poznámky, v ktorých sa skrýva pasívna agresia. Ide o poznámky typu nemáš niečo krajšie na seba, tuším máš pár kíl navyše, zišlo by sa ti schudnúť. Poznámky sa časom stupňujú a bývajú absurdnejšie, niektorí popisujú stavy, keď partnerovi prekážalo už aj hlasnejšie dýchanie, , uvádza nemecký portál wunderweib.de

Klamú do očí

Často sa stáva, že partner, ktorý vás podvádza, vyvoláva u vás pocit viny a presviedča vás o tom, že ste ho k tomu vlastne donútili. Toxickí ľudia vám bez problémov klamú do očí a prekrúcajú fakty. Postupne začnete pochybovať o tom, čo je správne a čo nie. Vzťah sa premení na boj dvoch extrémov, striedajú sa u vás pocity veľkej lásky a hrozba odlúčenia. Obávate sa, že bez lásky svojho života predsa nemôžete žiť. Čím nižšie budete mať sebavedomie, tým ťažšie bude opustiť toxický vzťah.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor