MENU
rodina-a-tehotenstvo

Nemlčte! 4 najčastejšie ženské problémy: Ako sa hlásia a čo pomôže?

Close,Up,Of,Sad,Pensive,Millennial,Woman,Sit,Alone,Thinking

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Nemlčte! 4 najčastejšie ženské problémy: Ako sa hlásia a čo pomôže?

Takmer každá žena sa počas života musí popasovať s nejakým intímnym problémom. S ktorými si viete poradiť samy? A kedy už potrebujete lekára?

Vaginálne infekcie

Sú najčastejším gynekologickým problémom, s ktorým prichádzajú ženy k lekárovi. Môže ísť o bakteriálne alebo kvasinkové infekcie. Vznikajú nerovnováhou v pošvovom prostredí, kde ubúdajú prospešné baktérie a premnožujú sa nežiaduce mikroorganizmy. Najčastejším pôvodcom infekcií je až v 90 % prípadov kvasinka Candida albicans, menej časté sú potom bakteriálne ochorenia.

  • Aké sú prejavy?

Vedúci lekár centra gynekológie, urológie a asistovanej reprodukcie MUDr. Silvester Galo uvádza, že ženy by určite mali zbystriť pozornosť, ak cítia svrbenie, pálenie, výtok, zápach, pobolievanie podbruška a bolesť pri pohlavnom styku.„To všetko sú príznaky, pri ktorých je nutné vyhľadať gynekológa,“ prízvukuje.

  • Čo pomôže?

Niektoré nezávažné, počínajúce zápaly podľa neho dokáže eliminovať prirodzená imunita, ale v prípade rozvinutého zápalu s uvedenými prejavmi je skutočne potrebné vyhľadať lekársku pomoc. „Je nesmierne dôležité zachytiť a preliečiť zápal v jeho počiatočnom štádiu, aby nezanechal následky,“ dodáva. Liečba spočíva spravidla v aplikácii antimykotík či antibiotík vo forme krémov, tabliet či vaginálnych čapíkov.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor