Vaginálna atrofia je stenčenie a vyschnutie pošvovej steny, ktoré postihuje až 50 % žien po menopauze. A aj keď je táto diagnóza zvyčajne spájaná s poklesom hladiny estrogénu v tele, lekári naznačili ďalšieho možného vinníka, a sľubnú liečbu.

Univerzálnejšia liečba

Výskumníci z University of Maryland School of Medicine skúmali vaginálne baktérie 87 žien vo veku medzi 35 a 60 rokov. Zistili, že nízke množstvo Lactobacillusu, čo je typ baktérie, ktorá žije v tele a je tiež v niektorých fermentovaných potravinách, ako je jogurt, môže za príznaky vaginálnej atrofie.

Hlavná autorka štúdie, doktorka Rebecca M. Brotman, sa pre prevention.com vyjadrila, že aj keď je výskum len v začiatkoch, nakoniec môže viesť k liečbe príznakov vaginálnej atrofie, najmä problémov s močovými cestami, pomocou probiotík.

Menopauza

Tento výskum je nesmierne dôležitý, pretože štandardná liečba je lokálne podávanie estrogénu. Takáto pomoc však nie je použiteľná pre ženy s rakovinou prsníka. Možnosť správne využívať probiotiká je preto užitočnejšia a ide o bezpečnejšiu alternatívu pre skupinu pacientiek so spomínanou diagnózou.

Neignorujte príznaky

Vedci šli dokonca aj nad rámec liečby. Objavili možnosť predchádzať problémom skôr, ako začnú. Tieto objavy sú sľubné, pretože pomôžu udržať v rovnováhe hladinu laktobaktérie v tele. Jednoducho začnú ovládať mikroflóru, akonáhle sa dostane do štádia menopauzy, aby zabránili rozvoju vaginálnej atrofie.

Kým výskum pokročí, ešte si počkáte. Ak už máte niektorý z príznakov vaginálnej atrofie, vrátane suchosti, inkontinencie a častých infekcií močových ciest, poraďte sa so svojím lekárom, a to čo najskôr. „Je dôležité, aby sa táto otázka riešila skôr, než bude neskoro. Ak ju budete ignorovať, pošva sa zovrie, a obnovenie stavu si vyžaduje veľa úsilia,“ vysvetlila hrozbu doktorka Margery Gassová.

Okrem aktuálnej liečby estrogénom vám môžu pomôcť hydratačné prostriedky, ktoré by mali byť na vodnej báze, ideálne prírodné lubrikanty. Aj pravidelná sexuálna aktivita môže viesť k zdravej a silnej pošve, rovnako ako precvičovanie príslušných svalov.