MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ženy v prechode ohrozuje aj vaginálna atrofia

Menopauza zmení aj mikroflóru intímnych partií. Pomôcť majú práve probiotiká.
Rodina a tehotenstvo

Ženy v prechode ohrozuje aj vaginálna atrofia

Ak by vám nestačili návaly tepla a preklínate menopauzu, ešte stále vás čaká vaginálna atrofia. Teraz sa našiel nádejný liek na málo prediskutovávanú ženskú otázku.

Vaginálna atrofia je stenčenie a vyschnutie pošvovej steny, ktoré postihuje až 50 % žien po menopauze. A aj keď je táto diagnóza zvyčajne spájaná s poklesom hladiny estrogénu v tele, lekári naznačili ďalšieho možného vinníka, a sľubnú liečbu.

Univerzálnejšia liečba

Výskumníci z University of Maryland School of Medicine skúmali vaginálne baktérie 87 žien vo veku medzi 35 a 60 rokov. Zistili, že nízke množstvo Lactobacillusu, čo je typ baktérie, ktorá žije v tele a je tiež v niektorých fermentovaných potravinách, ako je jogurt, môže za príznaky vaginálnej atrofie.

Hlavná autorka štúdie, doktorka Rebecca M. Brotman, sa pre prevention.com vyjadrila, že aj keď je výskum len v začiatkoch, nakoniec môže viesť k liečbe príznakov vaginálnej atrofie, najmä problémov s močovými cestami, pomocou probiotík.

Menopauza

Tento výskum je nesmierne dôležitý, pretože štandardná liečba je lokálne podávanie estrogénu. Takáto pomoc však nie je použiteľná pre ženy s rakovinou prsníka. Možnosť správne využívať probiotiká je preto užitočnejšia a ide o bezpečnejšiu alternatívu pre skupinu pacientiek so spomínanou diagnózou.

Neignorujte príznaky

Vedci šli dokonca aj nad rámec liečby. Objavili možnosť predchádzať problémom skôr, ako začnú. Tieto objavy sú sľubné, pretože pomôžu udržať v rovnováhe hladinu laktobaktérie v tele. Jednoducho začnú ovládať mikroflóru, akonáhle sa dostane do štádia menopauzy, aby zabránili rozvoju vaginálnej atrofie.

Kým výskum pokročí, ešte si počkáte. Ak už máte niektorý z príznakov vaginálnej atrofie, vrátane suchosti, inkontinencie a častých infekcií močových ciest, poraďte sa so svojím lekárom, a to čo najskôr. „Je dôležité, aby sa táto otázka riešila skôr, než bude neskoro. Ak ju budete ignorovať, pošva sa zovrie, a obnovenie stavu si vyžaduje veľa úsilia,“ vysvetlila hrozbu doktorka Margery Gassová.

Okrem aktuálnej liečby estrogénom vám môžu pomôcť hydratačné prostriedky, ktoré by mali byť na vodnej báze, ideálne prírodné lubrikanty. Aj pravidelná sexuálna aktivita môže viesť k zdravej a silnej pošve, rovnako ako precvičovanie príslušných svalov.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor