MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ženský infarkt príde nenápadne. Pozor na tieto varovné signály

Slováci najčastejšie umierajú na srdcovo-cievne ochorenia
Rodina a tehotenstvo

Ženský infarkt príde nenápadne. Pozor na tieto varovné signály

Vedeli ste, že infarkt u žien má úplne iný priebeh než u mužov? Ich srdce nebije na poplach rovnako a príznaky často prehliadajú. Určite ide len o únavu?

Práve ochorenia obehového systému sú oveľa častejšou príčinou smrti u žien než zhubné nádory. Mnohé z nich zmeny organizmu prehliadajú a na túto chorobu sa cítia primladé. V dnešnej dobe však vek pri infarkte myokardu nehrá až takú veľkú rolu, hoci sú infarkty u mladých žien pomerne vzácne.

Nebezpečné príznaky

Väčšina žien nepociťuje spočiatku nič, čo by ich vystrašilo natoľko, aby zašli k lekárovi. Vážne problémy sa u nich začínajú prejavovať úplne nevinne ako napríklad malátnosťou a veľkou únavou, sťaženým dýchaním, závratmi, tlakom vo vrchnej časti brucha či pálením záhy. U žien sa tiež zvykne vyskytnúť bolesť v ľavom ramene, ktorá ich môže vyrušiť aj zo spánku. Zriedkavý nie je ani studený pot. Niet sa čo diviť, že ich pripisujú bežnému stresu, únave z prepracovania alebo nedostatku pohybu.

Pozornosť im začnú venovať až keď sa pridruží bolesť na hrudníku, ktorú pociťujú skôr ako silný tlak. Práve ten väčšina ľudí považuje za hlavný alarmujúci signál infarktu a o vyššie spomenutých symptómoch ohrozené ženy nemajú ani tušenie. Podľa Národného inštitútu zdravia v Amerike ženský organizmus bojuje s prvými príznakmi už niekoľko mesiacov pred tým, než ochorenie úplne prepukne.  Lekársku pomoc preto vyhľadávajú neskoro.

Prezradí ho bielkovina

Ani najmenšie zmeny zdravotného stavu preto nepodceňujte! Nehanbite sa ísť k lekárovi ani s dlhodobo pretrvávajúcim pocitom únavy, ktorý si neviete vysvetliť. Lekár sa pri podozrení na infarkt zameria na opakované stanovenie hladiny troponínu v krvi. Ide o bielkovinu uvoľňujúcu sa pri zástave srdca. Veda i v tomto smere pokročila a testy sa už v laboratóriu vykonávajú citlivejšou metódou než tomu bolo predtým. Lekári tak dokážu zachytiť už aj minimálne zvýšenie jej koncentrácie, čo v minulosti možné nebolo. 

Ako mu predísť?

Najlepšou prevenciou infarktu myokardu je cesta zdravým životným štýlom. Nesmie vám chýbať pravidelný pohyb aspoň 30 minút denne a vyvážená strava s obmedzením rafinovaných cukrov a nasýtených tukov. Jesť by ste mali najmä množstvo ovocia, zeleniny a čo v najväčšej možnej miere redukovať zlý LDL cholesterol. Hoci je to náročné, snažte sa vyhýbať stresovým situáciám. Zdravie máte predsa len jedno. Naučte sa zostať pokojní a relaxovať!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac

Ktoré vyšetrenia pomôžu odhaliť vznik osteoporózy?

Osteologické vyšetrenie sa zameriava na osteoporózu a metabolické ochorenia kostí. Cieľom je komplexná a diferenciálna diagnostika a liečba tohto ochorenia. Absolvujete klinické vyšetrenie lekárom, prístrojové vyšetrenie, teda osteodenzitometriu a röntgen, ďalej laboratórne vyšetrenie parametrov kostného metabolizmu a parametrov stavu obličiek, pečene, tráviacej sústavy a žliaz s vnútorným vylučovaním.

Osteodenzitometria je meranie hustoty kosti. V súčasnosti ide o jediné vyšetrenie, ktorým možno stanoviť veľkosť strát kostnej hmoty vo vybranej časti skeletu, posúdiť prítomnosť osteoporózy a vážnosť rizika vzniku osteoporotickej zlomeniny v budúcnosti.

Včasné stanovenie diagnózy osteoporózy a posúdenie rizika zlomeniny vás teda môže zachrániť pred bolesťami, komplikovanými operáciami a invaliditou. Na presnú a včasnú diagnostiku osteoporózy sa používa centrálny osteodenzitometer. Tento prístroj meria stupeň absorpcie röntgenových lúčov po prechode kostným tkanivom v stavcoch driekovej chrbtice a v hornej časti stehnovej kosti, čiže tam, kde sú osteoporotické zlomeniny najnebezpečnejšie. Namerané hodnoty porovnáva počítač s hodnotami zdravej populácie. Vyšetrenie je bezbolestné a neškodné, pretože dávka röntgenového žiarenia je minimálna.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor