MENU
rodina-a-tehotenstvo

Pred rakovinou krčka maternice môže ochrániť táto maličkosť, radia odborníci

Doctor,And,Patient,Healthcare,Concept.,Gynecologist,Physician,Consulting,And,Examining

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Pred rakovinou krčka maternice môže ochrániť táto maličkosť, radia odborníci

Karcinóm krčka maternice je celosvetovo druhým najčastejším onkologickým ochorením.

Na celom svete pribudne každý rok vyše pol milióna nových prípadov žien s rakovinu krčka maternice. Na Slovensku ju denne diagnostikujú 2 ženám. Dôvodom je najmä nízka účasť žien na preventívnych prehliadkach. Okrme toho je u nás rovnako málo žien preočkovaných proti HPV vírusu, ktorý je pôvodcom rakoviny krčka maternice.

Príznaky rakoviny krčka maternice 

  • krvácanie, špinenie mimo menštruačného cyklu
  • krvácanie po pohlavnom styku
  • krvácanie v menopauze
  • pošvový výtok
  • bolesť v panve, bolesť chrbta
  • bolesť pri pohlavnom styku

Absolvovať pravidelnú gynekologickú prehliadku je kľúčové. Prevenciou, pravidelnými gynekologickými prehliadkami je možné podchytiť aj včasný priebeh ďalšieho nádorového ochorenia, rakoviny prsníkov. 

Dôležitou súčasťou prevencie rakoviny krčka maternice je aj očkovanie. U nás sú v súčasnosti registrované 3 vakcíny. Na sociálnej sieti to pripomenul Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).  Po očkovaní je imunitný systém pripravený HPV vírus rozpoznať a následne zničiť.

Ochráni vás viacnásobne

ŠÚKL vysvetľuje, že vakcíny proti HPV vírusu sa podávajú podľa dvoj alebo trojdávkovej očkovacej schémy. Počet dávok závisí od veku očkovaného a tiež od rozhodnutia lekára. Okrem rakoviny krčka maternice môžu niektoré vakcíny chrániť aj pred inými ochoreniami, ktoré spôsobuje HPV vírus, napríklad genitálne bradavice," spresnil ŠÚKL.

Zároveň zdôraznil, že najvyššiu mieru ochrany je možné docieliť pri očkovaní ešte pred začatím sexuálneho života, vakcíny proti HPV sú indikované pre dievčatá aj chlapcov od 9 rokov. „Vysoká miera ochrany bola preukázaná aj pri očkovaní vo veku do 26 rokov," dodal ŠÚKL.

Aj po 40-tke

Očkovanie je možné absolvovať aj vo vyššom veku, indikácia pre vakcíny nie je vekovo ohraničená. „Klinické štúdie potvrdili, že niektoré vakcíny majú pri podaní do 45. roku života účinnosť až do 88,7 %, v závislosti od typu HPV vírusu. Vakcíny sa ako podporná liečba na posilnenie imunity môžu podávať aj ženám, ktoré už HPV infekciu prekonali," priblížil ŠÚKL.

Ministerstvo zdravotníctva SR spustilo od polovice augusta skríning rakoviny krčka maternice. Od júla začali ženy vo veku 23 až 64 rokov dostávať poštou od zdravotných poisťovní pozvánku na bezplatnú preventívnu gynekologickú prehliadku, ktorej súčasťou je aj skríningové cytologické vyšetrenie krčka maternice. Pozvané ženy by sa mali s pozvánkou dostaviť k svojmu gynekológovi do 6 mesiacov. Na preventívnu prehliadku spojenú so skríningom môžu ženy prísť aj bez pozvánky.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor