MENU
rodina-a-tehotenstvo

9 TOP potravín pre ženy: Ochránia prsia i maternicu

Užite si sezónu sladkých zemiakov a pripravte vynikajúce jedlá.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

9 TOP potravín pre ženy: Ochránia prsia i maternicu

Ženy dokážu hladovať, aby boli krajšie. Alebo jesť, aby boli zdravšie. Už ste skúsili vymeniť ryžu za bulgur?

Paradajky pre srdce

Také šťavnaté a pevné. Lahodne voňajú a chutia nastudeno, ale až tepelná úprava a kvapka panenského oleja menia paradajky na zbraň proti srdcovo-cievnym chorobám. Lykopén spolu s ďalšími fytochemikáliami bojujú aj proti rakovine prsníka a krčka maternice. Hoci vedcom chýbajú jednoznačné dôkazy, zhodujú sa, že ženám by paradajky v jedálnom lístku nemali chýbať.

Ľan proti cholesterolu

Zlepšuje činnosť čriev, odstraňuje zápchu, lieči zápal a vredovú chorobu žalúdka. Ľanové semienka sú plné omega-3 mastných kyselín, vlákniny, ale najmä ochranných látok, lignanov. Práve tie by mohli prospievať ženám, ktorým z ľanových semienok klesá cholesterol rýchlejšie než mužom. Navyše, vedci sa domnievajú, že zlaté i hnedé semienka bojujú proti rakovine prsníka. Aby ste z nich vydolovali maximum, rozdrvte ich alebo pomeľte na kávovom mlynčeku a užívajte lyžicu až dve denne.

Kel proti sivému zákalu

V záplave moderných listových zelenín je kel nedocenený. Ženy by ho však určite nemali obchádzať, je totiž plný luteínu a zeaxantínu, ktoré chránia oči pred degeneráciou makuly a odvracajú nástup sivého zákalu. Vitamín K a vápnik v kelových listoch zase posilňujú kosti, spomaľujú nástup osteoporózy a znižujú riziko zlomeniny krčka bedrovej kosti.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor