MENU
rodina-a-tehotenstvo

Zbaví inkontinencie a zlepší sex: Viete, čo zažehná intímne problémy?

únik moču

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Zbaví inkontinencie a zlepší sex: Viete, čo zažehná intímne problémy?

Po pôrode trpia mnohé ženy nepríjemným a chúlostivým problémom –inkontinenciou. Únik moču je však spájaný aj s obdobím po menopauze. Čo pomôže?

Trampolíny, spontánny smiech, beh, tanec, či taká banálna vec akou je kýchnutie alebo odkašľanie si. Pre ženy po pôrode ide o rizikové a stresujúce aktivity, nakoľko im pri ich vykonávaní hrozí spontánny únik moču.

„Kvalita života týchto žien rapídne klesá. Za svoj problém sa hanbia a sú nútené strániť sa činností, ktoré by im za iných okolností spôsobovali radosť. Pritom ide o jav, ktorý môžu samy ovplyvniť len ťažko. Sliznica vo vagíne je v dôsledku pôrodu a tiež menopauzy oveľa menej pružná. Trpí nedostatkom elastínu a kolagénu. Obmedzená pružnosť následne negatívne vplýva na močové ústrojenstvo. Výsledkom je nepríjemná a často zahanbujúca inkontinencia, teda únik moču,“ vysvetľuje pôvod problému MUDr. Janka Holešovská, vedúca lekárka medicínsko-estetického centra.

Posilnenie panvového dna

Gynekológovia aj urológovia radia ženám, ktoré inkontinencia trápi, praktizovať cviky posilňujúce svalstvo panvového dna. Na internete možno nájsť mnohé z nich, väčšina sa dá cvičiť v domácom prostredí, no problém môžu zmierniť len sčasti. Prípadne ho minimalizujú len na pár dní.

„Inkontinencia má štyri štádiá. Čím skôr začne žena problém riešiť, tým lepšie. S pribúdajúcim vekom sa problém vyskytuje už u každej druhej ženy v štádiu menopauzy. Tu už ide o prirodzený jav, nakoľko súvisí s fyziologickými procesmi,“ pokračuje MUDr. Holešovská a dodáva, že i ženám v klimaktériu je možné pomôcť. Navyše, zhoršenie vlastností pošvy negatívne vplýva aj na kvalitu intímneho života.

Pomôže laser

Na spevnenie poševnej steny možno využiť špeciálny CO2 laser. V porovnaní s cvikmi sa výsledok dostaví skôr a je trvácnejší. „Výhodou je tiež upravenie pH v intímnych partiách. Žena prestane pociťovať nepríjemné svrbenie a pálenie,“ približuje výhody lasera MUDr. Holešovská. Ošetrenie je bezbolestné a bezpečné, netrvá dlhšie ako pár minút. Zlepšenie stavu možno badať už po prvej procedúre.

Tridsiatnička Jana sa po pôrode hanbila tancovať. Svoj problém bežne riešila inkontinenčnými vložkami. „Pred svadbou najlepšej kamarátky som stihla absolvovať jedno laserové ošetrenie a počas večera som si vystačila len s jednou vložkou, čo predtým nebolo možné,“ hodnotí výsledok zákroku. Väčšina žien však uvádza zmiernenie inkontinencie po troch sedeniach. Napríklad päťdesiatnička Magda, ktorá trpela únikom moču v dôsledku menopauzy. „Najhoršie som znášala momenty, keď som si nemohla naplno vychutnávať prítomnosť vnukov. Nekomfortne som sa cítila aj počas návštev, bála som sa schuti zasmiať.“

Pre koho nie 

Samotnej procedúre predchádza vyšetrenie gynekologičkou, ktorá laserové ošetrenie vykonáva. Vhodné nie je pre onkologické pacientky, ženy so zápalom alebo infekciou intímnych partií a tiež pre tie, ktorých maternica nie je v prirodzenej polohe.

„Následne sa špeciálnou hlavicou zavedie do pošvy laserový lúč, ktorý na sliznici reaktivuje metabolizmus atrofických buniek a stimuluje tak opätovnú tvorbu kolagénu. To všetko úplne bezpečne a neinvazívne. Výhodou tohto druhu lasera je i skutočnosť, že nemá žiadne nežiadúce účinky. Vzhľadom na bezbolestný priebeh si nevyžaduje zákrok ani žiadnu anestéziu,“ opisuje konkrétny zákrok MUDr. Janka Holešovská. Výsledkom je spevnené tkanivo a návrat k lepšiemu a pohodlnejšiemu životu so sebavedomím, ktoré mnohé zo žien kvôli chúlostivému problému stratili.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia