MENU
rodina-a-tehotenstvo

Intímny problém žien vyrieši laser: Zbaví inkontinencie a zlepší sex

únik moču
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Intímny problém žien vyrieši laser: Zbaví inkontinencie a zlepší sex

Po pôrode trpia mnohé ženy nepríjemným a chúlostivým problémom –inkontinenciou. Únik moču je však spájaný aj s obdobím po menopauze. Čo pomôže?

Trampolíny, spontánny smiech, beh, tanec, či taká banálna vec akou je kýchnutie alebo odkašľanie si. Pre ženy po pôrode ide o rizikové a stresujúce aktivity, nakoľko im pri ich vykonávaní hrozí spontánny únik moču.

„Kvalita života týchto žien rapídne klesá. Za svoj problém sa hanbia a sú nútené strániť sa činností, ktoré by im za iných okolností spôsobovali radosť. Pritom ide o jav, ktorý môžu samy ovplyvniť len ťažko. Sliznica vo vagíne je v dôsledku pôrodu a tiež menopauzy oveľa menej pružná. Trpí nedostatkom elastínu a kolagénu. Obmedzená pružnosť následne negatívne vplýva na močové ústrojenstvo. Výsledkom je nepríjemná a často zahanbujúca inkontinencia, teda únik moču,“ vysvetľuje pôvod problému MUDr. Janka Holešovská, vedúca lekárka medicínsko-estetického centra.

Posilnenie panvového dna

Gynekológovia aj urológovia radia ženám, ktoré inkontinencia trápi, praktizovať cviky posilňujúce svalstvo panvového dna. Na internete možno nájsť mnohé z nich, väčšina sa dá cvičiť v domácom prostredí, no problém môžu zmierniť len sčasti. Prípadne ho minimalizujú len na pár dní.

„Inkontinencia má štyri štádiá. Čím skôr začne žena problém riešiť, tým lepšie. S pribúdajúcim vekom sa problém vyskytuje už u každej druhej ženy v štádiu menopauzy. Tu už ide o prirodzený jav, nakoľko súvisí s fyziologickými procesmi,“ pokračuje MUDr. Holešovská a dodáva, že i ženám v klimaktériu je možné pomôcť. Navyše, zhoršenie vlastností pošvy negatívne vplýva aj na kvalitu intímneho života.

Pomôže laser

Na spevnenie poševnej steny možno využiť špeciálny CO2 laser. V porovnaní s cvikmi sa výsledok dostaví skôr a je trvácnejší. „Výhodou je tiež upravenie pH v intímnych partiách. Žena prestane pociťovať nepríjemné svrbenie a pálenie,“ približuje výhody lasera MUDr. Holešovská. Ošetrenie je bezbolestné a bezpečné, netrvá dlhšie ako pár minút. Zlepšenie stavu možno badať už po prvej procedúre.

Tridsiatnička Jana sa po pôrode hanbila tancovať. Svoj problém bežne riešila inkontinenčnými vložkami. „Pred svadbou najlepšej kamarátky som stihla absolvovať jedno laserové ošetrenie a počas večera som si vystačila len s jednou vložkou, čo predtým nebolo možné,“ hodnotí výsledok zákroku. Väčšina žien však uvádza zmiernenie inkontinencie po troch sedeniach. Napríklad päťdesiatnička Magda, ktorá trpela únikom moču v dôsledku menopauzy. „Najhoršie som znášala momenty, keď som si nemohla naplno vychutnávať prítomnosť vnukov. Nekomfortne som sa cítila aj počas návštev, bála som sa schuti zasmiať.“

Pre koho nie 

Samotnej procedúre predchádza vyšetrenie gynekologičkou, ktorá laserové ošetrenie vykonáva. Vhodné nie je pre onkologické pacientky, ženy so zápalom alebo infekciou intímnych partií a tiež pre tie, ktorých maternica nie je v prirodzenej polohe.

„Následne sa špeciálnou hlavicou zavedie do pošvy laserový lúč, ktorý na sliznici reaktivuje metabolizmus atrofických buniek a stimuluje tak opätovnú tvorbu kolagénu. To všetko úplne bezpečne a neinvazívne. Výhodou tohto druhu lasera je i skutočnosť, že nemá žiadne nežiadúce účinky. Vzhľadom na bezbolestný priebeh si nevyžaduje zákrok ani žiadnu anestéziu,“ opisuje konkrétny zákrok MUDr. Janka Holešovská. Výsledkom je spevnené tkanivo a návrat k lepšiemu a pohodlnejšiemu životu so sebavedomím, ktoré mnohé zo žien kvôli chúlostivému problému stratili.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor