MENU
rodina-a-tehotenstvo

Zažltli vám nechty? Prečo zmenili farbu a ako ich vybieliť?

Máte záľubu v lakovaní nechtov? Dávajte si pozor na nežiadúcu zmenu ich farby.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Zažltli vám nechty? Prečo zmenili farbu a ako ich vybieliť?

Niekedy sa ich odtieň zmení kvôli zlej starostlivosti, signalizovať však môže aj zdravotné problémy či vaše neduhy.

U dám sa za zažltnutými nechtami najčastejšie môže skrývať pravidelné lakovanie. Za zmenou odtieňa je zodpovedný farebný pigment, ktorý sa ako by „vpije“ do nechtovej platničky. Zažltnutie spôsobujú skôr výraznejšie farby. Ideálne je, ak si od lakovania oddýchnete. Neviete bez farebných nechtov vydržať? Vždy si naneste podkladový lak, ktorý ochráni necht pred zažltnutím. Nechty vám pomôže vybieliť citrónový kúpeľ. Štavu z citróna zmeišajte s pol litrom vody a na päť minút do nej ponorte nechty. Po kúpeli si nezabudnite ruky nakrémovať.

Ktoré ochorenia sa môžu viazať na zhrubnuté päty a kedy sa ich neoplatí šmirgľovať?

Fajčenie

Má negatívny dopad na celý organizmus, vrátane nechtov. Nikotín, ktorý cigarety obsahujú, sa v prípade dlhoročných fajčarov podpíše pod farebné zmeny nielen na nechtoch, ale i samotných prstoch a zuboch. Riešenie je na prvý pohľad jednoduché, prestaňte fajčiť. Kým sa vám to podarí, môžete na vybielenie nechtov použiť aj jablčný ocot. Do pohára vody pridajte tri lyžice jablčného octa. Ponorte do kúpeľ prsty a na záver si odstráňte jemnú vrstvy pomocou pilníka na leštenie nechtov.

Výživa

Podľa webového portálu vital.de sa za žltými nechtami môže skrývať aj strava chudobná na živiny. Sfarbenie môže spôsobiť aj nedostatok vitamínu E. Ak spozorujete zmeny odtieňa, dôkladnejšie skúmajte, čo si dávate na tanier. Vitamín E nájdete najmä v paprike, ríbezlách, orechoch alebo v rybách, napríklad lososovi. Nájdete ho aj v rozličných olejoch či v listovej zelenine.

Vylepší vlasy, nechty i cholesterol. Poznáte prírodné zdroje biotínu?

Huby

Pozornejší buďte, ak sa objaví po zažltnutí aj hrubnutie nechtov. Ak sa navyše špička nechtu ľahko zlomí, ide pravdepodobne o mykózu. V tomto prípade sa neoplatí experimentovať. Radšej navštívte dermatológa, kým sa ochorenie nerozšíri. V prípade neliečenia sa môže nechtové lôžko oddeliť a dokonca i odpadnúť. Odborník presne zistí, aká skupina húb sa za ťažkosťami skrýva a nastaví liečbu. 

Pečeň

Zažltnuté nechty však môžu signalizovať aj zdravotné problémy. Netreba však podliehať panike, ide skôr o ojedinelé prípady. Zmena odtieňa môže hlásiť problémy s pečeňou alebo psoriázu. Ak chcete mať istotu, vyhľadajte odbornú pomoc. 

Čítajte aj:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor