MENU
rodina-a-tehotenstvo

Zaujímavé zistenie vedcov o extrovertoch: Na sieťach komunikujú inak

Koľko smajlíkov dávate za vetou vy?
Rodina a tehotenstvo

Zaujímavé zistenie vedcov o extrovertoch: Na sieťach komunikujú inak

Vedci odhalili, v čom sa v online komunikácii odlišuje slovná zásoba extrovertne založených ľudí.

V online reči extrovertov prevládajú konkrétne slovné spojenia. Na zistenie korelácie tím psychológov z Nanyang Technological University v Singapure preskúmal 37 štúdií, pričom extroverziu určili na základe medzinárodne uznávaných testov osobnosti.

Už predtým títo odborníci zistili, že extroverti inklinujú k slovám typickým pre pozitívne emócie a sociálny proces. Slová pozitívnych emócií definujú psychológovia pomocou nástrojov na analýzu textu ako slová popisujúce príjemný emočný stav, ako napríklad „láska“, „šťastný“ alebo „požehnaný“, alebo ktoré naznačujú pozitivitu či optimizmus, napríklad „krásny“ alebo „pekné“.

Viac ako 16 tisíc slov priemerne za deň povedia ženy, muži vyše 15 000.
 

Nie je to také jednoznačné

Slová spoločenského procesu zahŕňajú osobné zámená okrem „ja“ a slová vyjadrujúce spoločenské zámery, ako napríklad „stretnúť sa“, „zdieľať“ a „hovoriť“. V rámci preskúmaných štúdií sa však sila tohto uvádzaného vzťahu podstatne líšila. To naznačuje, že extroverta spoza obrazovky až tak jednoducho odhaliť nemusíte, alebo je ich spôsob komunikácie potrebné ďalej skúmať.

Je to vôbec prvýkrát, čo sa spojil vzťah medzi extrovertmi a ich tendenciou používať tieto dve kategórie slov. Pretože ide o malú koreláciu, domnievame sa, že sú potrebné silnejšie jazykové ukazovatele,“ hodnotia vedci z univerzity, ktorí budú skúmať vzťah medzi extraverziou a inými kategóriami slov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor