MENU
rodina-a-tehotenstvo

Zaťažujete si kúpeľom zbytočne srdce a kožu? Ako si ho správne pripraviť, radí lekárka

Knihu radšej vo vani nečítajte, aj kúpeľ má svoje časové obmedzenia.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Zaťažujete si kúpeľom zbytočne srdce a kožu? Ako si ho správne pripraviť, radí lekárka

Aj príjemný relax vo vani má svoje pevné pravidlá. Kedy sa oplatí do kúpeľa pridať morskú soľ a kedy ho treba radšej odložiť?

Pozitívne účinky kúpeľa sú neodškriepiteľné. Teplá voda rozširuje cievy, vďaka čomu sa uvoľnia svaly. Celé telo sa príjemne nadnáša, napätie sa rozpustí. Ak po kúpeľni rozvoniava levanduľa alebo materina dúška, efekt bude ešte lepší.

„Mnohí ľudia obľubujú veľmi horúcu vodu, ale treba si uvedomiť, že takýto kúpeľ môže okrem prekrvenia kože priniesť aj nežiaduci pocit celkovej únavy. Navyše zaťažuje i srdce,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Hana Zelenková, PhD., MBA „Teplota vody musí byť príjemná. V ideálnom prípade by sa mala pohybovať okolo 36 až 37 stupňov Celzia.“

Vylepšite ho soľou

Pri výbere peny sa orientujte podľa typu pokožky. Ak máte citlivejšiu, prípadne suchú, zvoľte olej. Peny často obsahujú viac konzervačných látok a zložiek, ktoré síce vytvoria bohaté našľahané obláčiky, ale citlivejšiu kožu môžu podráždiť. Do kúpeľa si môžete pridať aj morskú soľ. Najmä ak vás trápia prejavy ekzému, suchej kože alebo psoriázy. Odborníci ju schvaľujú aj v prípade kĺbových ochorení. Vyskúšajte domáce recepty. Suchej pokožke prospeje, keď do vane pridáte mlieko alebo med. „Niektoré ľudové recepty majú svoje opodstatnenie. Aj dnes napríklad odporúčame kúpele v odvare z ovsených vločiek, nechtíka lekárskeho a podobne. Pri harmančeku a mede buďte opatrnejší, lebo u niektorých citlivých ľudí môžu nastať alergická reakcia,“ upozorňuje lekárka.

Lámu sa vám nechty z častého umývania rúk? 6 tipov ako ich posilniť

Ležíte vo vani hodinu?

Vo vode leňošte maximálne dvadsať minút. Pod krk si položte zložený uterák, aby vás okraj vane netlačil. Ak zabúdate pri relaxe na čas, orientujte sa podľa zvlnenia kože na končekoch prstov rúk a nôh. Pri týchto prejavoch je najvyšší čas vyjsť z vane. Na príliš dlhé kúpele si dávajte pozor v prípade, že vás trápi ekzém. Voda síce prinesie krátkodobú úľavu, avšak koža sa následne o to viac vysuší a rýchlo sa objavia nepríjemné pocity. „Kúpeľu by ste sa mali vyhnúť pokiaľ máte na koži hnisavé zápalové zmeny, ťažký pásový opar, popálení či otvorené rany. Avšak napríklad v prípade vredov predkolenia je povolená aspoň sprcha, “ hovorí dermatologička Hana Zelenková. Vylihovanie vo vani si rozmyslite aj po úrazoch či absolvovaní, keď sa rany ešte nezahojili.

Vankúš i paplón by ste mali pravidelne prať. Viete prečo a ako?

Kým vyjdete z vane, vždy si zvyšky peny spláchnite sprchou. „Väčšina kozmetických prípravkov obsahuje parfumy alebo konzervačné látky. Pre niektoré typy kože nemusia byť príjemné,“ pridáva skúsenosť odborníčka. Pokožku si uterákom nedrhnite. Podporíte síce jej prekrvenie, ale zároveň narušíte prirodzený ochranný plášť, už aj tak unevaný kúpeľom. Lepšie je zababušiť sa do osušky a vlhkosť jemne vysať. Potom kožu ošetrite kvalitným pleťovým mliekom. Na chodidlá môžete použiť napríklad krém so zmäkčujúcim účinkom. Vďaka teplej vode sa rozšíria póry a výživné látky preniknú ľahšie do pokožky. Práve to je jedna z výhod kúpeľa oproti rýchlej sprche.

Musí sa spamätať

Kúpeľ nemôže byť každodenným riešením stresu. Koža potrebuje určitý čas na regeneráciu a vytvorenie prirodzeného obranného bariérového filmu. „Kúpeľ si doprajte maximálne dvakrát do týždňa. Starším ľuďom postačí aj jeden za týždeň,“ hovorí dermatologička Hana Zelenková. „Výnimkou sú samozrejme liečivé kúpele, ktoré vám odporučil odborník. Pre pacientov so suchou pokožkou, atopickým ekzémom alebo psoriázou je vyvinutých množstvo kúpeľových olejov a emulzii, ktoré zmierňujú prejavy ochorenia. O ich výbere sa poraďte s lekárom a prispôsobte ich individuálnej znášanlivosti.“

Čítajte aj:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor